Japanski premijer Fumio Kišida i tri ministra iz kabineta jeli su riblji sašimi u Fukušimi na sastanku za ručkom u sredu, u očiglednom pokušaju da pokažu da je riba bezbedna nakon ispuštanja tretirane radioaktivne otpadne vode iz nuklearne elektrane Fukušima Daiči koje je počelo Prošle nedelje.
Kišida i trojica ministara imali su sašimi od iverke, hobotnice i brancina, ulovljene kod obale Fukušime nakon puštanja vode, zajedno sa povrćem, voćem i činijom pirinča koji su ubrani u prefekturi, ministar privrede i industrije Jasutoši Nišimura, koji je bio na sastanku, rekao je novinarima.
Ispuštanju prečišćene otpadne vode u okean, koje je počelo u četvrtak i očekuje se da će se nastaviti decenijama, oštro se protive ribarske grupe i susedne zemlje. Kina je kao odgovor odmah zabranila sav uvoz japanskih morskih plodova. U Južnoj Koreji, hiljade ljudi pridružilo se mitinzima tokom vikenda da osudi otpuštanje.
Svi podaci o uzorkovanju morske vode i ribe od objavljivanja bili su daleko ispod postavljenih bezbednosnih granica.
Ručak je pokazao Kišidinu „snažnu posvećenost da preuzme vođstvo u rešavanju štete po reputaciju, dok stoji iza osećanja ribarske zajednice u Fukušimi“, rekao je Nišimura. „Važno je pokazati sigurnost zasnovanu na naučnim dokazima i odlučno širiti (informacije) u i izvan Japana.
Nišimura je u ponedeljak posetio lanac supermarketa u Fukušimi kako bi probao ribu, a Kišida će u četvrtak posetiti Tojosu riblju pijacu u Tokiju i promovisati ribu u Fukušimi.
U Južnoj Koreji, predsednik Ioon Suk Ieol je takođe jeo ribu za ručak. Prema novinskoj agenciji Jonhap, kafeterija predsedničke kancelarije ove nedelje služila je korejsku ribu, čiji su zahtevi pali zbog zabrinutosti zbog uticaja ispuštanja otpadnih voda iz fabrike u Fukušimi.
Japansko ministarstvo spoljnih poslova izdalo je u nedelju savet za putovanja pozivajući japanske građane da budu posebno oprezni u Kini, navodeći eskalaciju uznemiravanja i nasilne proteste zbog ispuštanja otpadnih voda. Glavni sekretar kabineta Hirokazu Macuno rekao je da su bacači kamena gađali japansku ambasadu, konzulate i škole u Kini.
„To je krajnje žalosno, a mi smo zabrinuti“, rekao je Macuno.
On je takođe nagovestio mogućnost da se slučaj preda Svetskoj trgovinskoj organizaciji. On je rekao da je Japan u prošlosti pokretao pitanja u okviru STO u vezi sa kineskim trgovinskim ograničenjima bez naučne osnove i da će „Japan razmotriti različite opcije dok će nastaviti da radi u okviru STO kako bi doneo neophodne korake“.
Zvaničnici i izveštaji kažu da su hiljade poziva iz Kine bile usmerene na vladine kancelarije Fukušime i operatera nuklearne elektrane. Mnogi pozivaoci su vikali na kineskom, a neki su uzvikivali „glupe“ i druge psovke, saopštila je japanska javna televizija NHK.
U Tokiju, natpis u baru u japanskom stilu koji upozorava „Kineze“ da služi samo hranu iz Fukušime privukao je pažnju kineskog V-tubera, koji je pozvao policiju žaleći se na „nacionalnu diskriminaciju“ prema Kinezima izdvajajući ih. . Vlasnik je promenio natpis, ali je odbio da razgovara.
Prečišćena radioaktivna otpadna voda akumulirala se od pada u nuklearnoj elektrani u martu 2011. izazvanog masivnim zemljotresom i cunamijem. Ima ukupno 1,34 miliona tona i nalazi se u oko 1.000 rezervoara. Japanska vlada i Tokio Electric Pover Compani Holdings kažu da voda koja se nalazi u rezervoarima zauzima veći deo površine fabrike i da se mora ukloniti kako bi se oslobodio prostor za izgradnju objekata za čišćenje i razgradnju elektrane, za šta se takođe očekuje da će trajati decenijama.
U Japanu, puštanje vode naišlo je na žestoko protivljenje ribarskih grupa koje se plaše da će to dodatno naštetiti reputaciji morskih plodova iz oblasti Fukušime. Grupe i dalje nastoje da poprave štetu u svom poslovanju uzrokovanu kvarovima tri reaktora.