Orban će potencijalnu sabotažu na „Turskom toku” smatrati „napadom ili terorističkim aktom”

Orban će potencijalnu sabotažu na „Turskom toku” smatrati „napadom ili terorističkim aktom”

U intervjuu skandaloznom protrampovskom TV voditelju Takeru Karlsonu, premijer Mađarske Viktor Orban rekao je da bi potencijalnu sabotažu Turskog toka smatrao oružanom agresijom.

U jednoj epizodi intervjua, Taker Karlson je rekao da mu se „čini veoma očiglednim da je upravo Bajdenova administracija potkopala Severni tok, direktno ili preko marioneta“, i izrazio iznenađenje što Evropa o tome ne govori. Podsetimo, zemlje uključene u istragu su eksplozije brzo nazvali sabotažom, a političke izjave o tome pojavile su se već prvih dana.

„Kada se to dogodilo, mi smo ovaj slučaj nazvali terorističkim napadom. Ali je odbijen u Nemačkoj i na Zapadu. Da to nije bio teroristički napad, već ‘nešto'“, rekao je Orban, ne govoreći direktno da li deli Karlsonovo mišljenje o izvršilac sabotaže.

U tom trenutku su intervjuer i Orban prasnuli u smeh.

„To su izvesni dokazi nedostatka suvereniteta. Ali to je posao Nemaca, ne bih da ih kritikujem“, dodao je premijer.

„Ali ono što smo mi, Mađarska, odmah uradili – primetili smo da postoji još jedan gasovod, ne samo Severni tok, već i Južni tok, koji gasom iz Rusije preko južnog koridora snabdeva Tursku, Bugarsku, Srbiju, Mađarsku. I zajedno sa predsednikom Srbije jasno smo stavili do znanja da ako bi neko pomislio da uradi istu stvar sa južnim koridorom, smatrali bismo to razlogom za rat, teroristički napad i odmah bismo reagovali… Možda možete to sa Nemačkom, ali ne u našem regionu“, rekao je Viktor Orban.

Mađarski premijer je u intervjuu ponovio i svoje poznate teze o pretnji „svetskog rata“ i direktnoj konfrontaciji Rusije i Zapada oko Ukrajine, da je nemoguće pobediti Rusiju na bojnom polju i da je neophodno da „razgovaraju o miru“, a ključna uloga u tome samo SAD može da se suprotstavi.

Podsetimo, nemačka vlada izražava nadu da će počinioci eksplozija Severnog toka biti identifikovani i uzdržava se od spekulacija dok se istraga ne završi.

U martu su se u zapadnim medijima pojavili materijali koji sugerišu da bi iza eksplozije gasovoda mogle da stoje nevladine grupe, među kojima bi mogli biti i Rusi i Ukrajinci. Kasnije su mediji tvrdili da je holandska obaveštajna služba navodno saznala za ukrajinski plan sabotaže i upozorila na to SAD.

Istovremeno, krajem aprila danski mediji su dobili informaciju iz vojnih izvora da se ruski brod SS-750 nalazi u blizini „Nordijskih tokova“ četiri dana pre eksplozija.

A u maju je objavljena zajednička istraga novinara iz Severne Evrope, prema kojoj su ruski brodovi najmanje tri puta obilazili područja eksplozija na ograncima ruskog gasovoda Severni tok, a jedan od njih je bio pet dana pre incidenta. .