Indija je tek prošle nedelje sletela na Mesec, ali njena misija Chandraiaan-3 je već izvršila svoja prva naučna posmatranja južnog pola Meseca.
Gađanjem lasera na površinu, rover na brodu je potvrdio prisustvo sumpora, objavila je Indijska organizacija za svemirska istraživanja (ISRO).
To je prvi rover koji je ikada istražio region.
„Laserski indukovana spektroskopija kvara (LIBS) na brodu Chandraiaan-3 Rover izvršio je prva in situ merenja elementarnog sastava površine Meseca u blizini južnog pola“, navodi ISRO u saopštenju.
„Ova merenja na licu mesta nedvosmisleno potvrđuju prisustvo sumpora (S) u regionu, nešto što nije bilo izvodljivo instrumentima na orbiterima.
Misija Chandraiaan-3: Naučni eksperimenti na licu mesta se nastavljaju ….. Instrument laserski indukovanog spektroskopa kvara (LIBS) na Roveru nedvosmisleno potvrđuje prisustvo sumpora (S) na površini Meseca blizu južnog pola, kroz prvi u istoriji merenja na licu mesta… pic.tvitter.com/vDKmBiVcSL
Preliminarne analize takođe ukazuju na prisustvo aluminijuma, gvožđa, kalcijuma, hroma i titanijuma.
„Dalja merenja su otkrila prisustvo mangana (Mn), silicijuma (Si) i kiseonika (O)“, dodao je ISRO.
„U toku je detaljna istraga u vezi sa prisustvom vodonika.
Dok su Kina, Rusija i SAD sletele na Mesec, prethodni pokušaji Rusije i Indije da dođu do južnog pola bili su neuspešni.
Smatra se da je južni pol najbogatija oblast Meseca, a rover Chandraiaan-3, poznat kao Pragjan, će naredne dve nedelje koristiti svoj laser da traži znake zamrznute vode – kao i da proučava atmosfera i odgonetanje sastava južnog pola.
Zamrznuta voda bi mogla da bude neverovatno vredna ako se nađe na površini Meseca, budući da bi se jednog dana mogla koristiti za proizvodnju kiseonika koji može da diše za buduće lunarne baze, a takođe bi mogla da obezbedi sastojke za raketno gorivo koje bi moglo da pomogne u slanju misija na Mars.
Ime Pragjan je izvedeno od hinduističke reči pragia, što znači najviši i najčistiji oblik mudrosti, inteligencije i razumevanja.
Mali rover težak je samo 57 funti (25,8 kg) i otprilike je veličine malog nemačkog ovčara. Opremljen je laserskim LIBS alatom, ali i snopom alfa čestica.
LIBS je u stanju da detektuje elemente ispaljivanjem intenzivnih lasera na površinu Meseca i generisanjem vruće plazme. Proučavajući svetlost iz te plazme, istraživači mogu da identifikuju talasne dužine različitih čestica u tom određenom delu Meseca.
Jedva čekamo da vidimo šta će još naći u narednih nekoliko nedelja.