Hiljade demonstranata na automobilima i motorima izašlo je u ponedeljak na ulice glavnih kolumbijskih gradova da odbaci nedavna povećanja cena benzina koja su drastično povećala cenu goriva u toj južnoameričkoj zemlji, piše AP.
Demonstranti kažu da mesečno povećanje cena koje je postavila prva kolumbijska levičarska vlada otežava poslovanje malih preduzeća i da bi moglo da poveća cenu hrane.
Ali vlada predsednika Gustava Petra kaže da subvencije za benzin koštaju oko 11 milijardi dolara godišnje. Kaže da mora eliminisati subvencije za plaćanje dugova nacionalnoj naftnoj kompaniji Ecopetrol, koja proizvodi većinu goriva u zemlji, i da oslobodi više sredstava za socijalne programe.
Protest dolazi pošto raste nezadovoljstvo Petrovom administracijom godinu dana nakon što je preuzeo dužnost obećavajući da će smanjiti siromaštvo i sklopiti mir sa preostalim pobunjeničkim grupama u zemlji.
Petrova administracija se borila da zaustavi nasilje u ruralnim delovima zemlje i da podstakne ekonomiju Kolumbije, za koju se očekuje da će porasti za samo 1% u 2023, prema Međunarodnom monetarnom fondu.
„Ova vlada donosi odluke koje su protiv poslovanja“, rekla je Alehandra Mendoza, menadžer male kompanije koja prevozi smrznutu hranu i drugu robu za supermarkete u Kolumbiji. Ona je prisustvovala protestu u ponedeljak noseći žutu jaknu svoje kompanije.
„Naši troškovi su porasli za trećinu, a svaki mesec moramo da prilagođavamo budžet zbog poskupljenja benzina“, rekao je Mendoza.
Cena benzina u Kolumbiji porasla je sa 9.000 pezosa po galonu u avgustu prošle godine (2,50 američkih dolara) na više od 14.000 trenutno (3,40 dolara) pošto kolumbijska vlada smanjuje subvencije svakog meseca.
Zvaničnici u kolumbijskom ministarstvu finansija rekli su da žele da benzin dostigne cenu od 16.000 pezosa po galonu — oko 4 dolara — do kraja godine, što bi odražavalo trenutne cene gasa u SAD, gde je, međutim, minimalna savezna plata je više od četiri puta veća od minimalne plate u Kolumbiji od 280 dolara mesečno.
Ministarstvo je u julu saopštilo da subvencije za dizel, koji koristi većina teretnih kamiona u Kolumbiji. biti uklonjen nakon opštinskih izbora u oktobru, a da će se cena dizel goriva udvostručiti do kraja sledeće godine.
Petro je tvrdio da su državne subvencije za benzin uglavnom koristile bogatijim Kolumbijcima koji poseduju vozila. Ali on je pokazao znake da je voljan da pregovara o cenama benzina sa nekim grupama.
Tokom vikenda, Petrova administracija sklopila je dogovor sa nacionalnim sindikatima taksista, prema kojem će cene benzina biti zamrznute za 200.000 žutih taksija u zemlji.
Međutim, članovi kolumbijske opozicije kažu da vlada treba da ide dalje, jer povećanje gasa takođe šteti dostavljačima, vozačima i vlasnicima malih preduzeća koji se bore da se oporave od pandemije.
Dženifer Pedraza, kongresmenka koja je pomogla u organizovanju protesta u ponedeljak, istakla je da bi vlada mogla da ublaži povećanje cena goriva, naplaćivanjem manjeg poreza na promet benzina i dizela.
„Ljudi traže od administracije da pregovara o drugačijoj politici benzina“, rekla je ona, dodajući da je vreme da se kolumbijska nacionalna naftna kompanija „zainteresuje da benzin bude pristupačan za sve“.