Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je da su za 65.000 prvaka i 760.000 ostalih učenika osnovnih i srednjih škola u sve škole stigle smernice u kojima su iz Ministarstva osmislili čitavu godinu, a da je posebno detaljno osmišljeno prvo polugodište. Prva nedelja škole biće tematska, a tek druge uslediće provera znanja i to bez ocenjivanja.
Ona je novinarima rekla da će se prvog radnog dana nove školske godine razgovarati sa učiteljima i nastavnicima o programima vaspitno nastavnog rada, ali i o nečemu što je mnogo važnije – koliko prave ljudske vrednosti treba da se ugrade u ličnost svakog deteta.
Naglasila je da će prva radna nedelja škole u tom smislu biti tematska i da će se teme birati u zavisnosti od odabira učenika i nastavnika, ali će one zavisiti i od uzrasta učenika i kreativnosti samih nastavnika.
„Pretpostavljam da će se teme kretati od toga šta znači škola do toga šta znači aktivna borba protiv nasilja, prepoznavanje nasilnika, do toga da drugarstvo bude jedna od tema, da neki razgovori neuporedivo češće nađu svoj prostor“, rekla je Slavica Đukić Dejanović.
Posle te nedelje tematskih obrada i razgovora i približavanja dece nastavnicima i nastavnika deci, uslediće druga nedelja u kojoj treba da se proceni nivo dotodašnjeg stečenog znanja ali bez ocenjivanja, najavila je ministarka i dodala da je cilj tih procena da dete samo sebi postavi zadatke kako dalje da napreduje.
Pred nama je, kako navodi, školska godina edukacije i psihosocijalne podrške, a svaka škola će imati psihologa i pedagoga i oni će timski raditi sa nastavnicima i roditeljima, a to će obebzbediti da deca koja su u potrebi za psihosocijalnom podrškom budu detektovana i da se sa njima radi.
Ona je ukazala na zajedništvo i bezbednost programa koji će se realizovati sa MUP-om i da nije suština da bude samo po jedan policajac u školi, što je obezbeđeno, već će postojati patrole policajaca u okolini škole u većem broju.
Biće organizovana i predavanja od strane policajaca, psihologa, pedagoga, razrednih starešina sa informacijama kako prepoznati opasnost po bezbednost i kako reagovati u tom slučaju. I roditelji su komponenta svega.
Data je, kako dodaje, sloboda svakoj školi i razrednom starešini da se kreativno pristupi učenicima.
Ocenjuje da će i ova školska godina početi a da ćemo imati garanciju dobre bezbednosti.
„Svaka škola treba da ima psihologa i pedagoga, na tome radimo“, rekla je Đukić Dejanović i dodala da će one škole koje trenutno nemaju te stručnjake, dobiti učenike završnih fakultetskih škola psihologije i pedagogije.
„Uspeh valjane školske godine zavisi od svakog čoveka u Srbiji“, navela je ministarka.
Kaže i da je sa rukovodiocima školskih uprava održala sastanak, da su njeni saradnici održali edukaciju i da će biti pojačan broj nadzora koji će imati kreativnu funkciju – „ako se učini da nešto ne ide kako treba, da damo mere koje će to popraviti, a ne klasična isnpekcija koja sprovodi sankcije“.
Istakla je i da će škole pozvati roditelje na sastanak kad počne školska godina.
Ona je rekla i da će se u OŠ „Vladislav Ribnikar“ u kojoj se dogodila tragedija u maju, posebno raditi sa roditeljima Osmog dva i dece iz odeljenja koja su bila u kontaktu sa žrtvama. „Već su ta deca na druženju sa izabranim nastavnicima. I roditelji i deca i stručni timovi biće upućeni jedni na druge kad je u pitanju Ribnikar“, kaže.