Napetosti između SAD i Kine pomažu da izazove kinesku pomamu kartaškim igrama

Napetosti između SAD i Kine pomažu da izazove kinesku pomamu kartaškim igrama

Kineski bankari i poslovni rukovodioci postali su sve više zavisni od domaćeg kapitala u poslednjih nekoliko godina, pošto je strano finansiranje prestalo, ali popularan način da se taj novac otključa može vrlo dobro da uključuje „bacanje jaja“.

Izraz se odnosi na Guandan, kartašku igru nalik pokeru koja postoji već decenijama, ali je dobila svež život među rizičnim kapitalistima pre nekoliko godina pošto su se probudili u svojoj popularnosti među bogatim zvaničnicima lokalne vlade u istočnim regionima.

„Zvaničnici vole ovu igru, pa se i mi igramo“, rekao je Jang Jiming, investicioni bankar čiji posao uključuje traženje vladinih sredstava za projekte povezane sa poluprovodnicima i odbranom.

Rastuće interesovanje u poslovnim krugovima izazvalo je pomamu za igrom širom zemlje, delom vođenu finansijskim ograničenjima koja proističu iz pogoršanja veza sa najvećim trgovinskim partnerom Kine, Sjedinjenim Državama.

Ovog meseca američki predsednik Džo Bajden zabranio je neka ulaganja u poluprovodnike i postavio kontrolu nad drugim osetljivim sektorima, sa ciljem da obuzda trgovinu i finansiranje koje bi rivalskom Pekingu moglo dati prednost u tehnologiji.

Ukupna ulaganja rizičnog kapitala sa sedištem u SAD u Kini su pala na 9,7 milijardi dolara prošle godine sa 32,9 milijardi dolara u 2021, pokazuju podaci PitchBook-a.

Domaći privatni kapital je takođe opao pošto je predsednik Si Đinping signalizirao da preferira veće prisustvo države u privredi pokrenuvši mere u poslednjih nekoliko godina u oblastima od tehnologije do nekretnina i privatnog podučavanja.

Kako izgledi za ulaganja postaju mračniji, finansijeri sve više gledaju na igru kao na način da se izgrade „guanki“ ili veze sa zvaničnicima koji su zaduženi za lokalne projekte, posebno onim koje investitori iz inostranstva mogu smatrati previše rizičnim.

„U finansijama, informacije su valuta“, rekao je Jang, za koga je igra guandan postala standardni gambit pre nego što je dobio i večerao lokalne zvaničnike.

„Tokom igre koja može da se protegne satima, obavezni smo da ćaskamo, a ponekad se korisne informacije prosleđuju nakon što se ljudi osećaju prijatno i veruju vam.“

Iu Longze, broker sa sedištem u Pekingu, rekao je da je njegov šef ovog meseca naredio svom osoblju da nauči igru.

Poput bridža, klasičnog proizvoda, igra se između četiri igrača koji su upareni u timovima. Koristeći dva špila, igrači moraju baciti poker i druge posebne kombinacije karata da bi očistili svoje ruke pre protivnika.

„Po posmatranju nečijeg stila igre možete da utvrdite da li je pametan, agresivan ili timski igrač. Ovo vam može pomoći da odlučite da li ga želite za poslovnog partnera“, rekao je biznismen Huang, koji vodi privatnu kuću u kojoj se igra igra. postao je omiljena zabava zvaničnika i rukovodilaca preduzeća.

Ali ne tretiraju svi guandan kao poslovno sredstvo.

Mnogi igrači kažu da jednostavno uživaju u mentalnoj stimulaciji igre koja je jeftina, zgodna za igranje i koja im omogućava da se druže – aspekti koji, zajedno, objašnjavaju njenu privlačnost svim sferama života.

Mušterije su bile od penzionera do mladih profesionalaca koji žele da izgrade nove društvene veze, rekla je Hua Min, koja je ove godine otvorila prvi bar posvećen održavanju igara guandan u glavnom gradu Pekingu.

Li Kešu, advokat, rekao je da je igranje sa prijateljima u parku pomoglo da se prebrodi društvena izolacija i ekonomska frustracija tokom godina COVID-19, kada je Kina postavila stroge barijere protiv infekcije.

„Besplatno je. Za razliku od ‘Tekas Hold’ema’ ili mahjonga, ova igra ne mora da se igra sa novcem da bi bila zabavna. Naprotiv, novac kvari prijateljstvo i igru.“

Dok su igrači sa kojima je Rojters razgovarao rekli da se ne kockaju, kineski zvaničnici su u prošlosti bili osuđivani zbog primanja mita kroz igranje kartaških igara ili tradicionalnu razonodu mahjonga.

U aprilu je kontrolor vladajuće Komunističke partije osudio jednog od svojih zvaničnika u istočnoj provinciji Anhui zbog toga što je igrao guandan tokom kursa obuke, između ostalog.

Međutim, u znak da Peking nije uznemiren rastućim interesovanjem za igru, kineska nacionalna sportska uprava organizovala je prvo nacionalno takmičenje u guandan ove godine.