Grupa rizičnih kapitalista, tehnoloških investitora i drugih elita iz Silicijumske doline na čelu sa bankarom Goldman Saksa planira da izgradi futuristički megagrad u ruralnom okrugu Solano u Kaliforniji, objavio je u petak Njujork tajms. List je naveo neke od pojedinaca koji stoje iza masovne kupovine zemljišta za projekat koji godinama zbunjuje i uznemirava stanovnike.
Bivši investicioni bankar Jan Sramek, koji posluje pod imenom Flanneri Associates, od 2017. godine okuplja velike investitore poput suosnivača LinkedIn-a Reida Hoffmana i rizičnog kapitaliste Marka Andreesena da finansiraju kupovinu preko 140 nekretnina u oblasti poznatoj kao Montezuma Hills . Kupovine se prostiru na 50.000 hektara i vrede ukupno 800 miliona dolara, otkrio je NIT.
Konačni cilj, prema anketi koja je prosle nedelje poslata stanovnicima okruga Solano i koju je video San Francisco Standard, bio je da se uspostavi razvoj sa „desetinama hiljada novih domova, velikom farmom solarne energije, voćnjacima sa preko milion novih stabala i preko 10.000 hektara novih parkova i otvorenog prostora.”
Ideja je navodno proizašla iz dugogodišnjih primedbi velikana iz Silicijumske doline oko nekretnina u oblasti zaliva, jednom od najskupljih mesta za izgradnju u SAD zbog guste gustine lokalnih propisa i zakona o zoniranju. Prema NIT, rizični kapitalista Majkl Moric pokrenuo je stvari tako što je potencijalnom investitoru 2017. predstavio stvaranje potpuno novog grada u belešci.
Tehnološka investitorka Loren Pauel Džobs, suosnivači Stripea Patrik i Džon Kolison i bivši izvršni direktor Github-a Nat Fridman takođe su navodno doprineli Moricovom snu o utopiji koja se može hodati i na bazi čiste tehnologije i izgrađena od nule 60 milja izvan grada pogođenog kriminalom. San Francisko.
Projekat bi navodno stvorio „hiljade radnih mesta i stotine miliona poreskih prihoda“ u samo prvoj deceniji, prema anketi koja je bila prva javna komunikacija Flanerija sa novim susedima.
Dok je firma brzo kupila zemljište, često plaćajući nekoliko puta veću tržišnu vrednost za parcele koje ranije nisu bile na prodaju, pravi identitet investitora ostao je nepoznat do petka.
Flanerijevo zemljište okružuje bazu vazduhoplovnih snaga Travis sa tri strane, što je navelo neke lokalne zvaničnike da sa zakašnjenjem iznesu zabrinutost za nacionalnu bezbednost nakon što su otkrili koliko je desetina hiljada hektara zapravo kupljeno ispod njihovog nosa dok su se širile glasine da je kupac zapravo kineska vlada – ili možda Dizni.
Menadžer Biroa za farmu okruga Solano Liza Šipli opisala je akviziciju kao „tajnovitu“ i „agresivnu“, jer su investitori zapravo tužili neke vlasnike nekretnina zbog navodnog povećanja vrednosti njihovih parcela. Ta taktika bi na kraju mogla da deluje protiv projekta, jer će biti potrebno glasanje da se zemljište promeni iz poljoprivrednog u stambeno.