Proizvođači čokolade kao što su Hershei (HSI.N) i Mondelez (MDLZ.O) suočavaju se sa težim uslovima trgovanja u narednoj godini jer pokušavaju da prebace rastuće troškove kakaoa na potrošače koji nemaju novca. režu nazad.
Industrija je uživala u velikom profitu u poslednjih nekoliko godina jer je potražnja za čokoladom ostavljena uprkos porastu cena, ali podaci koje je Rojters video pokazuju da se ovaj trend možda prekida baš kada su cene kakaoa dostigle 46-godišnji maksimum, a cene šećera su blizu svojih najviše za više od jedne decenije.
Potrošači u Evropi i Severnoj Americi već su primetili povećanje cena od oko 20 odsto u poslednje dve godine i počinju da smanjuju količinu čokolade koju kupuju, pokazuju podaci koje je za Rojters izvukao istraživač tržišta Nilsen.
Potrošači „više kupuju, nadajući se da će pronaći ponude“, rekao je prošlog meseca izvršni direktor Mondeleza Dirk Van de Put.
Proizvođač Cadburija Mondelez očekuje nastavak inflacije u kakau i šećeru. Kao odgovor, kompanija je rekla da osigurava da je značajno zaštićena i da nastavlja da podstiče produktivnost.
„Povećanje šećera i kakaa posebno je značajno“, rekao je finansijski direktor Mondeleza Luka Zaramela u julu. „Govorimo o najverovatnije 30-plus procenat (povećanje) ako pogledate poslednjih 12 meseci, ili čak i više, posebno u kakau.
Ali posle više od dve godine viših cena, trgovci na malo se povlače, kažu analitičari, što je rezultiralo bitkom koja dovodi u opasnost marže i profitabilnost čokoladara.
Jedna takva bitka dovela je do toga da je Mondelez prethodno povukao Cadburi i Milka barove sa polica belgijskog lanca supermarketa Colruit nakon što nije uspeo da se dogovori oko cena.
„Ne znam da li će to biti tako jasno kao mogućnost da se cene gde god žele“, rekao je analitičar Barclaisa Patrik Folan.
Proizvođači čokolade računaju na tradicionalnu otpornost svojih proizvoda na povećanje cena. Mondelez je povećao svoje godišnje prognoze rasta prihoda prošlog meseca, dok je Hershei povećao prognozu profita.
[1/2] Hershei’s čokoladice su prikazane na ovoj foto ilustraciji u Encinitasu, Kalifornija, 29. januara 2015. REUTERS/Mike Blake/File Photo Stiče licencna prava
„Sada kada su cene 100% obezbeđene, očekujemo rast obima i prihoda, kao i poboljšanje marže za Evropu“, rekao je Zaramela, nakon što je Mondelez rešio spor sa Colruitom.
Međutim, Mondelezov rast obima prodaje čokolade je značajno oslabio ove godine – sa 14,8% u 4 nedelje do 25. februara na 3,2% u 4 nedelje do 15. jula u odnosu na prethodnu godinu – iako je zadržao rast cena u niske dvocifrene brojke, prema Bernštajnskoj analizi Nielsenovih podataka koju je video Rojters.
Podaci su pokazali da je obim prodaje Hersheia sve više opao tokom perioda kako je kompanija povećala cene.
„Vidimo da potrošači počinju da reaguju više nego ranije, bio bih veoma oprezan sa povećanjem cena“, rekao je Dan Sadler, stručnjak za slatkiše u američkom istraživačkom tržištu IRI. „Vidimo da potrošači počinju da se smanje.
Barri Callebaut (BARN.S), najveći svetski proizvođač čokolade koji snabdeva većinu velikih brendova, uključujući Nestle (NESN.S), ne očekuje rast obima prodaje ove godine. Prošlog meseca je izvestio da je obim opao za 2,7 odsto u devet meseci zaključno sa 31.
U međuvremenu, čokolada ‘private label’ sa nižim cenama nastavlja da povećava tržišni udeo.
U SAD je obim prodaje privatnih robnih marki porastao za skoro 9% u godini do sredine juna uprkos skoro dvocifrenim porastima cena, pokazuju podaci IRI.
Heršijeva već najavljena povećanja cena za ostatak 2023. su „visoka jednocifrena“, dok su ona za sledeću godinu „niska jednocifrena“, rekla je izvršna direktorka Mišel Bak u julu.
Hershei sa sedištem u Pensilvaniji nada se da će, pošto smanji stopu povećanja cena, obim prodaje preokrenuti njihov trenutni opadajući trend. Planira da se osloni na automatizaciju kako bi smanjila troškove proizvodnje, navodi se u saopštenju.
Rabobank kaže da bi se ti pritisci troškova mogli nastaviti i u narednoj godini zbog vremenskih prilika El Nino u zapadnoj Africi i nedostatka alternativnih proizvođača koji mogu brzo povećati proizvodnju.
Vrhunski proizvođači kakaa Obala Slonovače i Gana su se suočili sa sušom, viškom kiša i bolestima u poslednje dve godine. Oni proizvode dve trećine svetskog kakaoa, a zvaničnici se bore da pomognu farmerima da se izbore sa klimatskim uslovima. Šema ‘životnog prihoda’ za 2019. bila je uglavnom neefikasna.