Francuska vlada i EU će izdvojiti ukupno 200 miliona evra (216 miliona dolara) da unište viškove vina u zemlji poznatoj po svojoj vekovnoj tradiciji vinarstva, rekao je ministar poljoprivrede Mark Fesneau. Zvaničnici u Parizu naveli su sporu potražnju koja je rezultirala prekomjernom proizvodnjom i padom cijena.
Govoreći na konferenciji za novinare u petak, Fesneau je objasnio da je novac „usmeren na zaustavljanje kolapsa cena i kako bi vinari ponovo mogli da pronađu izvore prihoda. ” Zvaničnik je takođe predložio da cela industrija „razmišlja o promenama potrošača… i da se prilagodi. ”
Kako prenosi AFP, alkohol iz osuđenog vina mogao bi da se proda kompanijama koje proizvode sredstva za dezinfekciju ruku, sredstva za čišćenje i parfeme.
Među najugroženijim regionima Francuske su čuvena oblast Bordo, kao i jugozapadna regija Languedoc.
Ranije ovog meseca, AFP je citirao Jean-Philippea Graniera iz udruženja proizvođača vina Languedoc koji je rekao: „Mi proizvodimo previše, a prodajna cena je ispod proizvodne cene, tako da gubimo novac. ”
U junu je francusko ministarstvo poljoprivrede objavilo da će izdvojiti 57 miliona evra za finansiranje uništavanja oko 9.500 hektara vinograda u regionu Bordoa. Zvaničnici su takođe nudili finansijske podsticaje uzgajivačima grožđa da pređu na druge proizvode.
Evropska komisija je u junu izvestila da je visoka inflacija umanjila potrošnju vina. Ovo, u kombinaciji sa jakom žetvom u 2022, dovelo je do suficita.
Prema podacima Komisije u to vreme, potrošnja vina je pala za 7% u Italiji, 10% u Španiji, 15% u Francuskoj, 22% u Nemačkoj i 34% u Portugalu.
Izvoz vina iz bloka između januara i aprila 2023. takođe je opao – 8,5 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine.