Upotreba pametnih uređaja u nastavi može učiniti učenje zanimljivijim i povezanim sa svakodnevnim životom, ali često učenik postaje pasivni potrošač informacija. Kadri Mettis je u svojoj doktorskoj tezi ispitala kako planirati i implementirati mobilno učenje na otvorenom u prirodnim naukama kako bi ono bilo smisleno i podržalo razvoj znanja učenika.
U prvoj fazi, Kadri Mettis je zacrtao koje su obrazovne staze uspostavljene za mobilno učenje na otvorenom. Tokom svog istraživanja otkrila je da su mnoge od uspostavljenih obrazovnih staza propustile mogućnosti korišćenja okolnog okruženja i tehničkih mogućnosti pametnog uređaja. U isto vreme, Metis je takođe pronašao dobre primere obrazovnih staza koje su bile zasnovane na problemima, integrisale različite predmete, činile logičku celinu i usmeravale učenika da se poveže sa okruženjem.
U sledećoj fazi istraživanja, Metis se fokusirao na istraživanje kako da podrži aktivnosti učenja učenika u mobilnom učenju na otvorenom. Za to je kreirala obrazovne staze koje su sledile principe smislenog učenja. Ustanovljene poučne staze testirane su kod učenika, proučavajući njihov uticaj na razvoj znanja učenika i njihovih stavova.
Rezultati studije su pokazali da su staze zasnovane na principu smislenog učenja pomogle učenicima da steknu trajna znanja o temi, a aktivnost učenja učenicima je bila zanimljiva i prijatna.
Prema rečima Kadrija Metisa, istraživanje sprovedeno u okviru doktorske teze dalo je nova znanja i na osnovu njih preporuke za planiranje i implementaciju mobilnog učenja na otvorenom u nastavi. Rezultati teze mogu biti od interesa za nastavnike, programere i roditelje. Metis se nada da će naknadno istraživanje uključiti više oblasti i konteksta kako bi se proširilo znanje o uticaju i mogućnostima mobilnog učenja na otvorenom u različitim okruženjima.