Francuski predsednik Emanuel Makron uverio je da zvanični Pariz to i dalje smatra kategorički nezakonitim i da ne priznaje rusko „prisvajanje” Krima i drugih okupiranih teritorija Ukrajine.
Makron je naglasio da je ruska aneksija Krima i Sevastopolja bila potpuno nezakonita i da je prekršila osnovne principe međunarodnog prava, a nakon toga se situacija na poluostrvu stalno pogoršavala.
„Želim još jednom jasno da kažem svima vama, pored vas: Francuska ne priznaje ni rusku aneksiju teritorija Ukrajine ni rezultate tamo organizovanih pseudoizbora“, rekao je Makron.
Francuski mediji su primetili da bi to mogao da bude indirektan odgovor na reči bivšeg predsednika Francuske Nikole Sarkozija, koji je nedavno izglede za povratak Krima nazvao „iluzornim“.
Makron je izrazio poštovanje i solidarnost sa Ukrajincima usred svih nedaća i patnji tokom rata punih razmera, i osudio ruske udare na civilne ciljeve, nazivajući ih ratnim zločinima.
„Ostajemo blizu vas na evropskom putu Ukrajine i u vašoj želji za pravednim i održivim mirom, odnosno mirom uz poštovanje međunarodnog prava“, dodao je francuski predsednik.
Makron je posebno osudio ruske udare na infrastrukturu za izvoz žitarica nakon što se Rusija povukla iz Crnomorske inicijative za žito.
„Svi oni koji su i dalje oklevali sada imaju dokaze da Rusija zapravo nikada nije želela da ponudi rešenje za jednu od direktnih posledica ovog rata (pretnju prehrambene krize – prim. aut.)“, naglasio je francuski predsednik, podsećajući da EU i Ukrajina traže načine i dalje izvoze ukrajinsko žito u zemlje globalnog juga.
Poljski predsednik Andžej Duda je u svom govoru napomenuo da očuvanje celokupnog svetskog poretka zavisi od toga da li će Rusija moći da „konsoliduje” Krim kao rezultat rata.
A litvanski lider Gitanas Nauseda je u svom govoru naglasio da je upravo sa Krima počela ruska agresija na Ukrajinu, a Krim će očigledno biti mesto gde će konačno biti stavljena tačka.