Vlasti Sueckog kanala saopštile su da je BV Lesmes, tanker pod zastavom Singapura koji prevozi tečni prirodni gas, doživeo mehanički kvar u utorak uveče i da se nasukao dok je prolazio kroz kanal. Burri, tanker za naftne derivate pod zastavom Kajmanskih ostrva, sudario se sa polomljenim brodom.
Sudar je poremetio saobraćaj nekoliko sati pre nego što je nastavljen nakon što su dva tankera odvučena, saopštila je uprava Sueckog kanala. Dva tankera su bila deo konvoja koji je prolazio kroz kanal od Sredozemnog do Crvenog mora.
„Odmah smo rešili kvarove… i saobraćaj će se vratiti u normalu u oba smera u narednim satima“, rekao je adm Osama Rabei, šef uprave za kanale, u saopštenju.
Firma za kanalske usluge Leth Agencies saopštila je da je incident odložio tranzit 21 broda u pravcu juga koji je trebalo da prođe plovnim putem u utorak.
Oko 10% svetske trgovine protiče kroz kanal, glavni izvor stranog novca za egipatsku vladu.
MarineTraffic, pružalac usluga praćenja plovila, objavio je video snimak incidenta koji je pokazao da se Burri okreće ka luci i sudara sa BV Lesmesom, koji se već prizemljio preko plovnog puta.
Izgrađen 2018. godine, Burri je dugačak 250 metara (820 stopa) i širok 44 metra (144 stope). BV Lesmes je izgrađen tri godine kasnije i dugačak je 295 metara (968 stopa) i širok 46,43 metara (152 stope), prema MarineTraffic-u.
Vlasti kanala saopštile su da su uspele da ponovo isplivaju i odvuku BV Lesmes. Takođe su uklonili Burri sa plovnog puta. Vlasti su objavile slike na kojima se vidi da je Lesmes usidren u kanalu, dok se na drugima vidi da je Burri odvučen.
„Svi članovi posade su bezbedni i evidentirani su i nije bilo povređenih ili bilo kakvih izveštaja o zagađenju“, rekli su u saopštenju BV LNG AS, operateri BV Lesmesa.
Rabei je rekao da su prve inspekcije pokazale da na tankerima nije bilo značajnije štete, niti zagađenja na lokaciji. Tehnički tim iz Osla, Norveška, trebalo je da stigne na brod kasnije u sredu da izvrši istragu, saopštio je BV LNG AS.
Incident je bio poslednji slučaj da se plovilo zaglavilo u ključnom plovnom putu. Veliki broj brodova se nasukao ili pokvario u Sueckom kanalu u poslednjih nekoliko godina. Ranije ovog meseca, tegljač je potonuo u kanalu nakon što se sudario sa tankerom pod zastavom Hong Konga.
U martu 2021. godine, Ever Given pod zastavom Paname, kolosalni kontejnerski brod, srušio se u obalu na jednom traku kanala, blokirajući plovni put na šest dana i poremećujući globalnu trgovinu.
Kanal, koji povezuje Sredozemno i Crveno more, otvoren je 1869. godine. On predstavlja ključnu vezu za naftu, prirodni gas i teret. Uprava za kanale upravlja sistemom konvoja, koji se sastoji od jednog na sever i jednog na jug dnevno.
Prema podacima Uprave za Suecki kanal, prošle godine je 23.851 plovilo prošlo kroz plovni put, u poređenju sa 20.649 plovila 2021. Prihod od kanala u 2022. dostigao je 8 milijardi dolara, što je najveći u njegovoj istoriji.