Srpski političari sa Hovenijerom: Izbori neophodni, uslov povlačenje specijalaca

Srpski političari sa Hovenijerom: Izbori neophodni, uslov povlačenje specijalaca

Politički predstavnici opozicije Srba na Kosovu preneli su ambasadoru Sjedinjenih Američkih Država u Prištini, Džefri Hovenijeru da su voljni da učestvuju na izborima, ali samo ukoliko se specijalci povuku i krene sa formiranjem ZSO.

Sastanak sa političarima iz srpske zajednice održan je u jeku sve češćih najava i zahteva Zapada upućenih Prištini da organizuje nove lokalne izbore na Severu Kosova.

Da se na sastanku razgovaralo upravo o novom izbornom procesu na Severu Kosova, povrdili su za KoSSev dvojica današnjih sagovornika američkog ambasadora, prenosi KoSSev.

Milija Biševac kaže da je Hovenijer bio zainteresovan da čuje njihove stavove.

Lider GI za Zubin Potok naglašava da su svi predstavnici Srba na sastanku izneli stav da bi trebalo održati nove izbore, ali i da su izneli uslove.

„Ovo ne vodi ničemu, nelegitimno izabrani gradonačelnici ne mogu da funkcionišu na Severu i da sprovode to što su već krenuli da sprovode. Trenutno vlada političko-bezbednosni vakum. Potrebni su novi izbori, ali za to je potrebno da se ispune uslovi“, kazao je Biševac.

Jedan od uslova je da se specijalne jedinice povuku iz opštinskih zgrada i sa svih kontrolnih tačaka – odnosno sa celog Severa, naveo je.

„Mi smo kao opozicione stranke iznele svoje viđenje o problemima koji muče građane, a to je baš ta bezbednosna situacija, prisustvo ogromnog broja policijskih snaga na Severu koje otežava stanje, zastrašuje narod“, kazao je Biševac.

Naglašava da je upravo povlačenje specijalnih jedinica korak koji vodi ka deeskalaciji i stvaranju uslova za održavanje izbornog procesa.

„Nemamo ništa protiv rada policije i borbe protiv kriminala i korupcije. Ali ovoliki broj specijalaca i vozila koja se kreću – to svakodnevno utiče na život građana“, dodao je.

On podcrtava da je drugi uslov za učešće na izborima formiranje Zajednice srpskih opština, odnosno pokazivanje dobre volje od strane Prištine – da će je ubrzo formirati.

„Da se krene u formiranje ZSO i pokaže politička volja od strane Prištine, kako bi Srbi učestvovali na izborima, jer i mi smo svesni da ZSO ne može postojati dok Srbi nisu u institucijama“, podcrtao je Biševac.

Kaže da su Hovenijeru preneli da je ZSO zahtev građana.

„ZSO bi bila jedan vid institucionalne zaštite za Srbe, da centralna vlast u Prištini ne može da kontroliše apsolutno sve. Sami znamo da je napuštanje institucija proisteklo iz toga da je vlada u Prištini počela da donosi jednostrane odluke, da se meša u mnoga pitanja – uključujući eksproprijaciju zemljišta koja je jedan od osnovnih problema na Severu“, naveo je Biševac.

Dodaje i da je na sastanku iznet predlog da bi trenutni gradonačelnici na Severu trebalo da podnesu ostavke.

„Potpisivanje peticije bi moglo samo da produbi i produži proces odabira gradonačelnika“, smatra Biševac.