Severnokorejski lider Kim Džong Un posmatrao je probno ispaljivanje strateških krstarećih raketa sa mornaričkog broda, javili su državni mediji u ponedeljak, dok su američke i južnokorejske vojske započele velike godišnje vežbe, za koje Sever smatra da su proba invazije, piše AP.
Izveštaj Severa o raketnim testovima stigao je tri dana nakon što su se lideri SAD, Južne Koreje i Japana složili da prošire svoje bezbednosne i ekonomske veze na samitu u Sjedinjenim Državama.
Tokom inspekcijske posete flotile mornarice na istočnoj obali, Kim se ukrcao na patrolni čamac da pregleda svoje oružje i pripreme za borbu. Kasnije je posmatrao njene mornare kako izvode vežbu lansiranja „strateških“ krstarećih projektila, saopštila je zvanična korejska centralna novinska agencija.
KCNA nije rekla kada je došlo do lansiranja projektila, a fotografija državnih medija prikazuje Kim kako gleda lansiranje projektila sa drugog mesta, a ne na patrolnom čamcu. KCNA koristi reč „strateško“ u odnosu na testirano oružje implicira da je razvijeno za nošenje nuklearnih bojevih glava.
Kim je rekao da će pojačati napore za izgradnju moćnih ratnih brodova i modernizaciju brodskih i podvodnih sistema naoružanja za severnu mornaricu. On je pozvao mornare u zemlji da izgrade „ogromnu ideološku i duhovnu snagu“, rekavši da je to važnije od numeričke ili tehničke superiornosti oružja, navodi KCNA.
Očekivalo se da će Severna Koreja obnoviti testove naoružanja kao reakciju na letnju vojnu obuku SAD i Južne Koreje koja je počela u ponedeljak u trajanju od 11 dana.
Obuka „Ulchi Freedom Shield” je kompjuterski simulirana vežba komandnog mesta. Vojske SAD i Južne Koreje su saopštile da takođe planiraju da sprovedu i terenske vežbe velikih razmera.
Severna Koreja je kritikovala velike američko-južnokorejske vežbe kao praksu za invaziju i na njih je odgovorila raketnim testovima. Američki i južnokorejski zvaničnici tvrde da su vežbe defanzivne prirode i da nemaju nameru da napadnu Sever.
Od otvaranja 2022. godine, Severna Koreja je izvršila više od 100 testova oružja, od kojih su neke bile balističke rakete sa nuklearnim oružjem koje su dizajnirane da pogode kopno SAD i njene saveznike Južnu Koreju i Japan. Kao odgovor na to, SAD i Južna Koreja su proširile svoje redovne vežbe.
Tokom samita u Kemp Dejvidu, američki predsednik Džo Bajden, predsednik Južne Koreje Ioon Suk Ieol i japanski premijer Fumio Kišida rekli su da nameravaju da do kraja godine počnu da razmenjuju podatke o raketnim upozorenjima u realnom vremenu o Severnoj Koreji i održe godišnju trilateralu. vežbe.
To je bio prvi samostalni samit koji su ove tri zemlje održale, a lideri su rekli da su posvećeni unapređenju saradnje u oblasti odbrane od balističkih projektila kako bi se suprotstavili nuklearnim i raketnim pretnjama Severne Koreje.
Severna Koreja je saopštila da je nastojanje tri zemlje da ojača svoju bezbednosnu saradnju primorava da ojača sopstvene vojne kapacitete.
Južnokorejska špijunska služba rekla je poslanicima u četvrtak da Severna Koreja preduzima korake potrebne za lansiranje raketa dugog dometa i pokušaj da se špijunski satelit postavi u orbitu. Prvi pokušaj Severa da lansira špijunski satelit krajem maja završio se neuspehom, kada je raketa koja je nosila satelit pala u okean ubrzo nakon poletanja.