U Srbiji se primećuje značajna promena u navikama domaćinstava kada je reč o pripremi za zimsku sezonu. Domaćinstva sve više skreću pažnju na raniju kupovinu ogreva, a trenutno je pelet glavna zvezda na stovarištima. Iako se cena tone peleta smanjila za 30 posto u odnosu na prošlu grejnu sezonu, on i dalje predstavlja značajan izdatak, te nije verovatno da će postati znatno jeftiniji. Uporedo s tim, proizvođači i trgovci obećavaju da nestašica neće biti problem kao prethodne godine te da je snabdevanje ogrevom dovoljno stabilno.
Iako je letnje vreme sa temperaturama od 30 stepeni, stovarišta ogreva rade punom parom, gotovo kao tokom zime. Snabdevači primećuju izuzetno visoko interesovanje za kupovinu peleta, što se nije videlo već duže vreme. Građani su aktivni na terenu, obilazeći stovarišta kako bi pronašli najpovoljnije opcije za svoje domove.
Jedan penzioner iz Požarevca podelio je svoje iskustvo: „Čuo sam da ima peleta po ceni od 250 evra, ali i po ceni od 330 evra, pa sam došao da vidim gde mogu da nađem povoljniju opciju. Malo sam štedeo ovde i onde, pa sam uspeo da priuštim barem jednu tonu. Planiram da nakon što stigne penzija, kupim još četiri do pet tona. Naravno, sve zavisi od toga kakva će biti zima.“
Prošle godine je na tržištu peleta došlo do ozbiljnih poremećaja u snabdevanju, što je dovelo do nestašica. Da bi se ublažila situacija, država je ograničila cenu na 38 hiljada dinara do kraja januara.
Krajem prethodne grejne sezone, cena peleta je počela da opada i zadržala se u rasponu od 31 do 35 hiljada dinara po toni, uključujući i troškove prevoza. Marko Vitorović, vlasnik stovarišta „Čempres“ iz Požarevca, ističe: „Cena peleta je ostala ista kao u aprilu – 33.600 dinara po toni. Apelujem na sve da kupe svoj ogrev sada, umesto da čekaju septembar i tako izazovu veštačku nestašicu, kao što se desilo prošle godine.“
Saša Petrović, vlasnik beogradskog stovarišta „Iverak“, ukazuje na izazove transporta: „Marže na ovim proizvodima su zaista male, s obzirom na udaljenosti koje pelet prelazi od stovarišta do kupca, često i do 30 kilometara. Ipak, ove godine cena je dosta povoljnija u poređenju sa prethodnom godinom, što se odražava i na veliki broj ljudi koji kupuju. Isporuke su u punom jeku.“
Ponuda ogrevnog drveta takođe je dobra. Kubik drveta se može kupiti na kamionu za sedam hiljada dinara, dok su cene na stovarištima uglavnom u rasponu od osam do 10 hiljada dinara. Udruženje peletara naglašava važnost održavanja stabilnosti snabdevanja. S obzirom na dostupnost sirovina, ne očekuju se veći problemi u proizvodnji, a cena će i dalje biti određivana tržištem.
Danko Pušičić iz Udruženja peletara Srbije komentariše izazove sa kojima se proizvođači suočavaju: „Cena peleta ne može biti značajno niža zbog povećanih troškova proizvodnje. Proizvođači i trgovci moraju uzeti u obzir rastuće cene goriva i radne snage prilikom formiranja cena. Iako nije idealno vreme za proizvođače peleta, trudimo se da se nosimo s izazovima.“
Na kraju, tržište ogreva u Srbiji pokazuje značajne promene u kupovnim navikama građana, sa fokusom na raniju nabavku i pelet kao popularan izbor za predstojeću zimsku sezonu.