Američko ministarstvo trgovine je u četvrtak saopštilo da će uvesti preliminarne antidampinške carine na uvoz kalajisanog čelika iz Kanade, Nemačke i Kine, poštedeći još pet zemalja u odluci koja je donela oslobađanje od konzervi hrane. proizvođači koji su se plašili viših tarifa.
Ministarstvo je saopštilo da će najviše preliminarne antidampinške carine od 122,5% biti uvedene na čelik za limove uvezen iz Kine, uključujući najvećeg proizvođača u zemlji, Baoshan Iron and Steel.
Odeljenje će uvesti preliminarne dažbine od 7,02% na uvoz iz fabrike lima od nemačkih proizvođača, uključujući Thissenkrupp (TKAG.DE) i 5,29% na uvoz od kanadskih proizvođača, uključujući ArcelorMittal DOFASCO (MT.LU).
Neće biti nametnute carine na sjajni srebrni metal – koji se široko koristi u limenkama za hranu, boje, aerosolne proizvode i druge posude – uvezen iz Britanije, Holandije, Južne Koreje, Tajvana i Turske, dodalo je Ministarstvo trgovine.
Zvaničnik Ministarstva trgovine rekao je novinarima da je utvrđeno da proizvođači u Kanadi, Nemačkoj i Kini prodaju čelik za limove po cenama ispod onih na svom domaćem tržištu. Kineske stope su bile više jer je nedostatak saradnje velikog proizvođača u istrazi doveo do „nepovoljnih zaključaka“, dok drugi ispitanici nisu mogli dokazati da su nezavisni od kineske vlade, dodao je zvaničnik.
Slučaj koji se pomno prati pokrenut je u februaru nakon peticije jednog američkog proizvođača čelika, Cleveland-Cliffs (CLF.N), za navodno strano damping u sektoru limenih limova, zbog čega je nekoliko američkih proizvodnih pogona zatvoreno poslednjih godina.
Ministarstvo trgovine je u junu objavilo preliminarne antisubvencione dažbine od 543% na uvoz iz fabrike kalaja iz Baošan gvožđa i čelika i 89% na uvoz svih ostalih kineskih proizvođača kao deo odvojene, paralelne istrage.
Ostale zemlje navedene u odluci od četvrtka nisu bile predmet istraga protiv subvencija.
Institut za proizvođače limenki, trgovinska grupa, tvrdila je pre odluke da, pošto američki proizvođači čelika trenutno proizvode manje od polovine belog lima potrebnog za domaću proizvodnju konzervi, sve nove uvozne dažbine će dovesti do viših troškova materijala i cena hrane u vreme kada inflacija ostaje povišen.
U dvopartijskom pismu članova Kongresa u junu se takođe tvrdi da bi visoke antidampinške dažbine povećale troškove za pakovanje u konzervi za hranu i aerosolne proizvode i mogle bi pomoći kineskim proizvođačima konzervirane robe, što bi dovelo do povećanog uvoza konzervirane hrane iz Kine.
Ali dužnosti su bile znatno manje nego što se u početku plašilo. U svojoj početnoj peticiji, Cleveland-Cliffs je tražio od Ministarstva trgovine da uvede antidampinške carine od 79,6% na uvoz iz Kanade, 70,2% za Nemačku, 111,92% za Britaniju, do 110,5% za Južnu Koreju, do 296% na uvoz iz Kanade. Holandija, do 60% na Tajvanu i do 97,2% u Turskoj.
U saopštenju, Institut za proizvođače konzervi je rekao da je „zahvalan“ što većina visokih dažbina koje je tražio Klivlend-Klifs nije nametnuta.
„Nadamo se da će konačna odluka Commercea eliminisati predložene dažbine na kanadski i nemački lim za čelik“, rekao je Robert Budvej, predsednik grupe.
„Cene limenih limova u SAD su već ostale najviše u svetu zbog tarifa od 232, što domaće proizvođače konzervi stavlja u nepovoljan položaj u odnosu na inostrani uvoz nepunjenih čeličnih limenki i stranih prehrambenih proizvoda“, rekao je Badvej, pozivajući se na „Odeljak 232“. carine na globalni uvoz čelika i aluminijuma koje je prva uvela Trampova administracija.
Pet zemalja koje su izbegle carine čine oko polovinu uvoza čelika za proizvodnju lima u SAD, dok Kina čini oko 14 odsto, a Kanada i Nemačka oko 30 odsto, rekao je zvaničnik Ministarstva trgovine.
Odluka o carinama objavljena je manje od nedelju dana nakon što je Cleveland-Cliffs objavio ponudu za otkup svog glavnog konkurenta u sektoru limenih limova, US Steel (Ks.N), akviziciju koja bi ubrzala konsolidaciju među američkim proizvođačima čelika. Predsedavajući Klivlend-Klifsa Lorenko Gonkalves je u više navrata zastupao potrebu da se održe tarife nacionalne bezbednosti iz „Odeljka 232“ od 25% na uvezeni čelik koje je nametnula Trampova administracija.
Cleveland-Cliffs je 2020. godine kupio američku imovinu kompanije AK Steel i ArcelorMittal, što ga čini najvećim američkim proizvođačem čelika za visoke peći napravljenog od rude gvožđa.