Novoizabrani španski parlament sastaje se u četvrtak kako bi izabrao predsednika doma i predsedavajućeg veća, što je uobičajeno rutinsko glasanje, ali će se ovoga puta čitati kao vođa buduće vlade.
Neubedljivi nacionalni izbori 23. jula nisu ostavili nijednoj stranci lak put da skupi podršku potrebnu za vođenje vlade. Stranke sa leve i desne strane spektra delikatno su spremne u borbi za vlast.
Čini se da vršilac dužnosti premijera Pedro Sančez ima blagu prednost u odnosu na svoje konzervativne i desničarske rivale, ali ništa nije zagarantovano i novi izbori u narednim mesecima su i dalje realna mogućnost.
Zbog toga bi glasanje u Savetu od 350 novih poslanika u četvrtak moglo da ukaže na to da li Sančesovi socijalisti napreduju u izgradnji podrške među manjim strankama. To uključuje separatističke partije u Kataloniji za koje se čini da će verovatno odlučiti i o glasanju predsednika i o budućoj sednici za izbor premijera.
Sančesovi socijalisti, levičarski Sumar (Udruživanje snaga) i četiri manje stranke mogu ukupno da imaju 171 mesto. Ali konzervativna Narodna stranka, koja je dobila najveći broj glasova na izborima prošlog meseca, krajnje desničarska partija Voks i jedna manja partija takođe mogu da sakupe isti 171 mandat. Za apsolutnu većinu potrebno je 176 glasova.
To znači da bi sedmorica članova Juntsa (Zajedno), radikalne katalonske separatističke partije koju predvodi odbegli političar Karles Puđdemon, koji je prognan u Briselu, mogli da budu u glavnoj poziciji da odrede tok španske politike u naredne četiri godine.
Ako Sančez i njegove stranke koje ga podržavaju preuzmu kontrolu nad savetom u četvrtak, bilo ako Junts bude uzdržan ili glasa za, lider socijalista bi mogao da računa na istu podršku da ostane premijer. Ali to bi bila stalna vješalica zakonodavne vlasti.
Puđdemontovi stavovi su politički toksični za većinu Španaca.
Bivši lider severoistočnog regiona Katalonije, koji je pobegao iz Španije nakon neuspešne kandidature za nezavisnost 2017. godine, želi da nova španska vlada garantuje da će pomoći stotinama separatista koji se suočavaju sa pravnim problemima za učešće u njegovom nastojanju za otcepljenje.
On takođe želi da Madrid odobri referendum o nezavisnosti Katalonije.
Referendum nije starter za Sančeza i njegove konzervativne rivale. Sančez je, međutim, pomilovao separatiste visokog profila i reformisao zakone kako bi separatistima dao izvesno pravno olakšanje u okviru svoje agende za smanjenje tenzija u Kataloniji.
„Kritične tačke naše pozicije nisu se menjale“, rekao je Pudždemon u sredu, dodajući da želi da vidi garancije socijalista pre nego što saopšti stav svoje stranke.
Poslanici počinju da zauzimaju svoja mesta u 10 časova (08:00 GMT), a rezultat glasanja se očekuje rano popodne.