Britanski muzej je najavio da će preduzeti sudski postupak protiv jednog od svojih zaposlenih, nakon što je kolekcija nakita i dragulja pronađena „nestala, ukradena ili oštećena“. Neki od artefakata bili su stari više od 3.000 godina.
U saopštenju za javnost u sredu, londonski muzej je objavio da su „zlatni nakit i dragulji od poludragog kamenja i stakla koji datiraju od 15. veka pre nove ere do 19. veka nove ere” odvedeni iz skladišta, gde su čuvani. akademske i istraživačke svrhe.
Jedan član osoblja je otpušten, saopštio je muzej, dodajući da je slučaj pod istragom londonske Metropoliten policije.
„Naš prioritet je sada trostruk: prvo, da povratimo ukradene stvari; drugo, da saznamo šta je, ako je bilo šta, moglo da se uradi da se ovo zaustavi; i treće, da uradimo sve što je potrebno, uz ulaganje u evidenciju o bezbednosti i prikupljanju podataka, kako bismo bili sigurni da se ovo više ne dogodi“, rekao je predsednik Britanskog muzeja Džordž Ozborn.
Krađa je prvi put otkrivena ranije ove godine, rekao je Ozborn, dodajući da je osoblje muzeja izvršilo interni pregled i identifikovalo navodnog krivca. Nisu dati dodatni detalji o osumnjičenom niti o tome kako su uspeli da uklone dragulje.
Britanski muzej je i sam optužen za krađu, a vlasti u Etiopiji, Grčkoj i Nigeriji, kao i aboridžinske zajednice u Australiji i Uskršnjem ostrvu, koje su trenutno upletene u pravne sporove sa muzejom oko vraćanja artefakata odnesenih u Veliku Britaniju tokom britanske kolonijalni procvat.
Prema zakonu Ujedinjenog Kraljevstva, vlada mora da potpiše povratak muzejskih artefakata u njihove rodne zemlje u svim slučajevima osim u nekoliko uskih slučajeva. Rešavajući spor muzeja sa Grčkom oko drevnih mermera Partenona, kancelarija premijera Rišija Sunaka je u decembru saopštila da „ne planira da menja zakon koji zabranjuje uklanjanje predmeta iz zbirki muzeja“.