Očnjaci se često koriste u pronalaženju kriminalaca, ali istraživači forenzičke nauke kažu da bi oni takođe mogli da pomognu u obezbeđivanju ključnih dokaza u policijskim istragama – tako što će biti svedok ili boraviti na mestu zločina.
Nova australijska studija, koju su sproveli istraživači iz Viktorije i Južne Australije, proširuje mogućnosti DNK da pomogne u istragama kriminalnih aktivnosti širenjem znanja o prisustvu i prenosu ljudske DNK na kućne ljubimce kao što su mačke i psi.
Istraživačica sa Univerziteta Flinders Heidi Monkman u saradnji sa Rolandom van Ooorschotom iz Odeljenja za forenzičke usluge policije Viktorije i Biancom Szkuta sa Univerziteta Deakin prikupila je ljudski DNK od 20 pasa kućnih ljubimaca različitih rasa iz više domaćinstava.
Ova preliminarna studija sprovedena u Deakin-u pokazala je da se ljudska DNK može izvući iz svih oblasti pasa koji su uzorkovani, iako su neke oblasti dosledno davale više DNK od drugih, kao što su glava i leđa.
„Ova studija je pokazala da se ljudska DNK može preneti na pse nakon kontakta rukom osobe i da se može preneti sa pasa na dodirnu površinu, kao što je tokom tapkanja i šetnje“, kaže prva autorka Heidi Monkman sa koledža Univerziteta Flinders. Nauka i inženjerstvo.
„Ove informacije mogu pomoći onima koji istražuju krivična dela u koja su uključeni psi da razmotre situacije u kojima bi moglo biti korisno uzeti uzorak ljudske DNK od psa.
„Takođe je pokazalo da će istražitelji možda morati da razmotre pse kao vektor za indirektni prenos ljudske DNK u određenim scenarijima.“
Pored vlasnika psa i ljudi koji žive u istom domaćinstvu, studija je takođe pronašla DNK iz nepoznatih izvora, što je zahtevalo dalju istragu.
Životinje u domaćem okruženju mogu biti žrtve, prestupnici ili nevine strane povezane sa zločinom, ali imamo vrlo ograničeno znanje o prenosu ljudske DNK, postojanosti, prevalenci i oporavku (DNK TPPR) povezanom sa domaćim životinjama, kažu istraživači.
Dalji rad na prenosu ljudske DNK na i sa kućnih ljubimaca se sprovodi na Univerzitetu Flinders kako bi se izgradilo više razumevanja i obezbedili podaci koji će pomoći forenzičkim istražiteljima i pravnim arbitrima.
Članak „Prisustvo ljudske DNK kod kućnih pasa i njegov dvosmerni transfer“ objavljen je u Genes.