Pacijenti sa genetskim poremećajem hemofilijom A primaju tretmane zamene proteina faktorom VIII kako bi dopunili ovaj protein zgrušavanja u svojoj krvi, čime se sprečava opasno krvarenje. Nažalost, oko 30% ovih pacijenata razvije antitela protiv lečenja i do sada, uprkos više od 80 godina kliničkog iskustva sa ovom komplikacijom, malo se zna o njenom mehanizmu.
U nedavnoj studiji objavljenoj u Blood, istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Indijani bacili su novo svetlo na osnovne uzroke imunog odgovora na faktor VIII, pružajući vredne uvide koji bi mogli da dovedu do efikasnijih i sigurnijih tretmana hemofilije A u budućnosti.
Istraživački tim koji predvode dr Radek Kačmarek, docent istraživač pedijatrije, i dr Roland Herzog, profesor pedijatrije i direktor Programa genske i ćelijske terapije u Herman B Vells centru za pedijatrijska istraživanja, proučavali su veze između faktora VIII, imunih ćelija i slezine da bi otkrili šta dovodi do negativnog odgovora formiranja inhibitora.
„Naš cilj je bio da pružimo jasnije razumevanje kako i zašto se inhibitori faktora VIII razvijaju kod osoba sa ovom komplikacijom“, rekao je Kaczmarek. „Nadamo se da će naši nalazi dovesti do uspešnijih terapija imunološke tolerancije za one koji žive sa hemofilijom A i inhibitorima faktora VIII. Razvoj novih intervencija je težak bez razumevanja molekularne i ćelijske osnove problema koji se rešava. Površno razumevanje Formiranje inhibitora faktora VIII zaustavilo je napredak.“
Naučnici su otkrili da se T ćelije, koje igraju vitalnu ulogu u imunološkom sistemu i pomažu da se pokrene formiranje inhibitora faktora VIII, oslanjaju na specifičan skup drugih ćelija da pomeraju faktor koagulacije VIII u regione slezine gde se nalaze T ćelije. Studija je takođe identifikovala da je imuni odgovor na faktor VIII ojačan stimulacijom urođenog imunološkog senzora zvanog Toll-like receptor 9. Štaviše, istraživački tim je primetio da faktor VIII ne utiče samo na sopstveni imuni odgovor, već može i da poboljša imuni sistem. s reaktivnost na druge antigene, što ukazuje na intrinzična imunostimulatorna svojstva.
„Najiznenađujući nalaz u našoj studiji bio je da antigeni mogu da idu različitim putevima da stignu do zona T ćelija u slezini“, rekao je Hercog. „Ove razlike u trgovini ljudima nude novu perspektivu zašto se antigeni razlikuju po imunogenosti.“
Sve u svemu, ovi nalazi zajedno predstavljaju značajan korak napred u otkrivanju misterija hemofilije A komplikovane inhibitorom faktora VIII i mogu pomoći u razvoju prilagođenijih i efikasnijih pristupa lečenju.