Jelen kaže da je američka ekonomija na ‘pravom putu’

Jelen kaže da je američka ekonomija na ‘pravom putu’

Sekretarka finansija Dženet Jelen u ponedeljak je tvrdila da je ekonomska politika Bajdenove administracije bila uspešna i da pokreće bum investicija privatnog sektora u Sjedinjenim Državama i podstiče istorijski rast radnih mesta, prenosi Rojters.

Jelen je istakla važnost Zakona o smanjenju inflacije fokusiranog na klimu, koji u sredu obeležava svoju godišnjicu, posebno tokom leta koje je dospelo na naslovne strane sa rekordnim vrućinama i katastrofama povezanim sa klimatskim promenama.

„To je najhrabrija klimatska akcija naše nacije ikada. I počinje da izaziva ekonomsku renesansu u zajednicama koje su bile ostavljene“, rekla je Jelen u sindikalnom objektu u Las Vegasu, nakon obilaska centra za obuku u kojem radnici uče veštine za rad na projektima čiste energije.

Jelenina poseta Nevadi, koja će verovatno biti bojna država na predsedničkim izborima 2024. godine, deo je napada predsednika Džoa Bajdena i njegovog kabineta da biračima prodaju uspehe IRA-e, dvopartijskog zakona o infrastrukturi i CHIPS-a i zakona o nauci.

Ekonomija Nevade, koja je u velikoj meri vođena uslugama, oporavila se od pandemije, ali njena stopa nezaposlenosti od 5,4 odsto je najviša od 50 američkih država, prema podacima iz juna nestranačkog udruženja javnih zvaničnika Nacionalna konferencija državnih zakonodavaca.

Američka ekonomija je nadmašila upozorenja o recesiji sa rekordno niskom nezaposlenošću, snažnim rastom plata i rastom BDP-a boljim od očekivanog, ali mnogi glasači koji su podržali Bajdena 2020. misle da je ekonomija loše prošla i možda neće glasati za njega na izborima 2024., pokazala je nedavna anketa Rojtersa/Ipsosa.

Jelen je rekla članovima sindikata Međunarodnog bratstva elektrotehničara (IBEV) da su ukupna inflacija i stopa nezaposlenosti pale ispod 4% i da američka ekonomija nastavlja da se širi.

„Radnici su u boljem položaju nego prošle godine. Realne prosečne zarade po satu su porasle tokom protekle godine – što znači da rast plata nadmašuje inflaciju“, rekla je ona.

Jelen je rekla da je američka privreda na „pravom putu“ jer nastavlja da prelazi sa brzog oporavka na stabilan rast, iako je važno ostati na oprezu u pogledu potencijalnih izazova, posebno u inostranstvu.

„I dalje verujem da postoji put da se nastavi smanjenje inflacije uz održavanje zdravog tržišta rada“, rekla je ona i dodala da je raspoloženje potrošača sada na najvišem nivou u skoro dve godine.

Ona je rekla da je preko 13 miliona radnih mesta otvoreno od kada je Bajden preuzeo dužnost i da je udeo Amerikanaca u najvišoj dobi – onih između 25 i 54 godine – koji učestvuju u radnoj snazi dostigao najviši nivo u poslednjih 20 godina.

Udeo radnica u najvišoj dobi koje trenutno rade bio je najveći do sada, rekla je Jelen, dodajući da su stope nezaposlenosti za crne i latinoamerikance takođe među najnižima u istoriji.

„Ovo nisu apstraktne statistike“, rekla je Jelen članovima IBEV-a u pripremljenim komentarima. „Ovo su pravi Amerikanci koji se vraćaju na posao – sposobni da stave hranu na sto, izdržavaju svoje porodice i štede za penziju.

Jelen je rekla da IRA ostvaruje ključni cilj – da revitalizuje zajednice koje su pretrpele industrijski pad ili su zaostale – putem ciljanih bonusa. Analiza Trezora je pokazala da su ulaganja u čistu energiju, električna vozila i baterije pod Bajdenovim nadzorom bila koncentrisana u okruzima koji su zaostajali od zemlje u zaradi, stopama diplomiranja i stopama siromaštva dece, rekla je ona.

Ona se takođe dotakla izazova prelaska sa fosilnih goriva, jednog od ciljeva IRA, koji uključuje 500 milijardi dolara nove potrošnje i poreske olakšice koje imaju za cilj da podstaknu čistu energiju, smanje troškove zdravstvene zaštite i povećaju prihode od poreza.

Poreski obveznici neće tražiti kredite do sledeće godine kada podnesu poreske prijave, ali zvaničnik Ministarstva finansija je rekao da je privatni sektor najavio preko 110 milijardi dolara novih investicija u čistu energiju od usvajanja zakona.

Jelen je naglasila kontinuiranu otpornost američke ekonomije i obnovu američke proizvodne baze, uprkos predviđanjima nekih da će privreda pasti u recesiju.

Ona je rekla da su napori SAD da izgrade raznovrsni lanac snabdevanja čistom energijom od ključnog značaja za „smanjenje tačaka prigušenja, ublažavanje poremećaja i zaštitu naše ekonomske bezbednosti“ s obzirom na rizike koje predstavlja prevelika koncentracija ključnih inputa kao što su baterije, solarni paneli i kritični minerali u šačica zemalja.

Ona nije navela nijednu zemlju, ali u nedavnom izveštaju Međunarodne agencije za energiju navodi se da Kina drži najmanje 60% svetskog proizvodnog kapaciteta za većinu masovno proizvedenih tehnologija, kao što su solarni fotonaponski sistemi i sistemi za vetar, i 40% proizvodnje elektrolizera.