Norveška planinarka kaže da bi bilo nemoguće poneti povređenog pakistanskog nosača niz snežni K2

Norveška planinarka kaže da bi bilo nemoguće poneti povređenog pakistanskog nosača niz snežni K2

Norveška planinarka koja je postavila rekord odbacila je u nedelju tvrdnje da je mogla učiniti više da spase život pakistanskom nosaču koji je skliznuo sa uske staze blizu vrha planine i tamo umro posle nekoliko sati, piše AP.

Okolnosti smrti Mohameda Hasana 27. jula na K2, drugom najvišem vrhu na svetu, izazvale su stalnu kontroverzu, sa dva alpinista koji su tvrdili da je on mogao biti spašen da su svi oni na planini tog dana prekinuli uspon i fokusirali se na to da ga spuste bezbedno.

Posledice Hasanove smrti zasjenile su rekord koji su postavili norveška penjača Kristin Harila i njen vodič šerpa Tenjin. Popevši se na K2 tog dana, postali su najbrži penjači na svetu, popelivši se na 14 najviših svetskih planina za 92 dana.

Harila je u nedelju za Asošijeted pres rekla da „u snežnim uslovima koje smo imali gore tog dana, ne bi bilo moguće da ga nosimo dole“.

„Sigurna sam da da je moguće da smo videli priliku da ga odnesemo odatle, svi bi to pokušali“, rekla je ona za Zoom iz Norveške. „Ali to je bilo nemoguće.“

Uzbunu su izazvali snimci dronova na kojima se vidi kako desetine penjača prolaze pored teško povređenog Hasana ka vrhu. Put do vrha bio je krcat 27. jula, opisanog kao poslednjeg dana sezone za mogući uspon.

U Pakistanu, lokalne vlasti u regionu Gilgit-Baltistan, koji ima jurisdikciju nad K2, formirale su 7. avgusta petočlani komitet za istragu Hasanove smrti. U mandatu odbora navedeno je da je ključno utvrditi činjenice nakon „potresnih izveštaja koji kruže na različitim platformama društvenih medija“.

Istražitelji će pokušati da utvrde, između ostalog, da li se moglo učiniti više da se Hasan spasi, rekao je Sajid Hussain, zamenik direktora Odeljenja za sport i turizam Gilgit-Baltistana. On je u nedelju za AP rekao da će istražitelji svoje nalaze predati 22. avgusta.

Hasana, 27-godišnjeg oca troje dece, angažovala je pakistanska ekspediciona kompanija Lela Peak i dodeljen je timu ruskih penjača, rekao je direktor kompanije Anvar Sajed.

Upitana da li smatra da je kontroverza pokvarila njen dosije, Harila je rekla „naravno“, ali nije dala detalje. Povremeno je delovala izbezumljeno tokom intervjua i rekla je da je dobijala pretnje smrću.

„Pokušavali smo satima da ga spasimo i bili smo na verovatno najopasnijem delu K2“, rekla je ona i dodala da ona i njeni saigrači „preuzimaju veoma, veoma veliki rizik“.

Harila je rekla da se Hasan okliznuo i pao sa uske staze oko 2.15 27. jula, viseći na užetu naopačke. U to vreme, Hasan je bio drugi u nizu penjača. Harila je rekla da je osma, a njeni članovi tima na 7. odnosno 9. mestu.

Dok su pokušavali da izvuku Hasana na stazu, srušila se lavina blizu mesta gde je bio njen tim za fiksiranje napred. Posle 90 minuta pomoći Hasanu, Harila i šerpa su krenuli u pravcu vrha da bi proverili tim za nameštanje, dok je njen kamerman Gabrijel ostao sa Hasanom, rekla je ona.

Gabrijel je podelio kiseonik sa Hasanom, dao mu toplu vodu i pokušao da ga zagreje. Rekla je da je Gabrijel ostao sa Hasanom 2,5 sata, ali je počeo da ponestaje kiseonika. Gabrijel je potom krenuo ka vrhu da bi se sastao sa Harilinim šerpama koji su imali dodatne rezervoare kiseonika.

Kada je Gabrijel stigao na vrh, Harila ga je pitala kako je Hasan. Rekla je da joj je Gabrijel rekao da je „u veoma lošem stanju“.

Na povratku, videla je Hasanovo mrtvo telo kako leži na stazi.

Harila je odbacila tvrdnje austrijskog penjača Vilhelma Štajndla da bi bilo više učinjeno da je zapadnjak povređen na planini. Štajndl i nemački penjač Filip Flaemig, koji je snimio snimak dronom, napustili su uspon na K2 ranije tog dana zbog lošeg vremena.

„Zaista smo pokušali da ga spasimo i uradili bismo isto da sam ja ili bilo ko drugi visio naglavačke“, rekla je. „Nismo mogli ništa više da uradimo.“

Harila je rekla da Hasan nije imao odgovarajuću opremu ili obuku kao nosač na velikim visinama i da je to izgleda bio njegov prvi uspon.

„To je bila veoma tragična nesreća koja se tog dana dogodila na K2“, rekla je Harila. „I tako nam je žao samog Hasana i njegove porodice, njegove žene i dece i njegove majke.“

Husein, regionalni zvaničnik, rekao je da će istražitelji pogledati portirsku opremu i obuku. Oni će takođe razmotriti vremenske uslove 27. jula, uključujući lavine, i ispitati postupke ekspedicione kompanije koja je zaposlila Hasana.

Istražitelji ispituju nosače i šerpe vodiče, rekao je on, iako nije jasno da li će biti intervjuisani i strani penjači. Tim je prikupio relevantna dokumenta od vladinih službi i privatnih kompanija uključenih u uspon na K2. Husein je rekao da su istražitelji takođe obilazili bazni kamp K2 i druge relevantne lokacije.

Štajndl je u subotu za AP rekao da smatra da je moglo više da se učini da bi se Hasan spasio. „Svi bi morali da se vrate da bi povređenu osobu vratili u dolinu.

„Ne želim da bilo koga direktno krivim“, rekao je Steindl. „Samo kažem da nije pokrenuta spasilačka operacija i to je zaista veoma, veoma tragično, jer je to zapravo najnormalnija stvar koju bi neko uradio u takvoj situaciji.

U Hasanovom rodnom selu Tisaru, prijatelji i komšije posetili su porodicu uz molitve saučešća.

Prijatelj iz detinjstva Bašarat Husein rekao je da je Hasan bio odlučan da svojoj deci pruži mogućnosti koje nikada nije imao, uključujući obrazovanje.

„Mislim da je ovo najdehumanizujući događaj u mom životu“, rekao je on i dodao da se nada „da se to neće dogoditi u budućnosti“.

Steindl je posetio Hasanovu porodicu i pokrenuo kampanju za finansiranje. Posle četiri dana, donacije su dostigle više od 125.000 evra.