Kineski ministar spoljnih poslova posetio je Kambodžu nekoliko dana nakon što je aktuelni premijer prepustio posao svom sinu

Kineski ministar spoljnih poslova posetio je Kambodžu nekoliko dana nakon što je aktuelni premijer prepustio posao svom sinu

Kineski ministar spoljnih poslova posetio je Kambodžu tokom vikenda kako bi potvrdio privrženost svoje zemlje toj zemlji jugoistočne Azije nakon što je njen aktuelni premijer prepustio posao svom sinu nakon jednostranih izbora prošlog meseca.

Vang Ji je prvi strani lider koji je posetio Kambodžu, nekoliko dana nakon objave Hun Sena da ga njegov 45-godišnji sin i komandant vojske zemlje, Hun Manet, zameni.

Video sa sastanka je u nedelju objavljen na Telegram kanalu Hun Sena.

Eang Sofalet, portparol Hun Sena, rekao je novinarima nakon sastanka da je Vang Ji izrazio spremnost Kine da sarađuje sa novoimenovanim premijerom.

Hun Sen, šef vlade sa najdužim stažom u Aziji, i njegova stranka zapečatili su ubedljivu pobedu na opštim izborima u zemlji nakon što su zabranili glavnoj opozicionoj grupi — Partiji sveća — da se ospori u anketama zbog tehničkih razloga. Zapadne nacije i grupe za ljudska prava kritikovale su izbore rekavši da nisu bili ni „slobodni” ni „fer”.

Vang Ji se sastao i sa Hun Senom, njegovim novoimenovanim sinom, kao i sa ministrom inostranih poslova Prakom Sohonom. On je pohvalio izbore rekavši da su bili slobodni i pošteni, sa više od 80 odsto Kambodžanaca koji su učestvovali u prisustvu nekoliko desetina stranih posmatrača.

Kralj Norodom Sihamoni je 7. avgusta zvanično imenovao Huna Maneta za novog premijera. On će stupiti na dužnost 22. avgusta kada nova Narodna skupština usvoji novu vladu.

Hun Manet je osvojio svoje prvo mesto u parlamentu na izborima, a primopredaja od njegovog oca deo je veće smene generacija: očekuje se da će mnogi mlađi poslanici — uglavnom obrazovani na Zapadu — zauzeti ministarske položaje, uključujući Hun Senovog najmlađeg sina a drugi vezani za starije članove stranke.

Kambodža je ključni kineski diplomatski partner, koji pomaže da se ublaže kritike Pekinga u okviru 10-člane Asocijacije nacija jugoistočne Azije, čijih je nekoliko članica uključeno u teritorijalne sporove sa Kinom u Južnom kineskom moru.

Zauzvrat, Kina je dobila ogromnu ulogu u kambodžanskoj politici i ekonomiji, kao što se vidi u brojnim projektima koje finansiraju Kinezi, hotelima i kockarnicama koje su prošarane krajolikom. Kineske državne banke takođe su finansirale aerodrome, puteve i drugu infrastrukturu izgrađenu kineskim kreditima. Više od 40% od 10 milijardi dolara spoljnog duga Kambodže duguje Kini.

U junu prošle godine, Kina i Kambodža su pokrenule projekat proširenja pomorske luke koji je izazvao zabrinutost SAD i drugih da bi Pekingu mogao dati strateški važnu vojnu ispostavu u Tajlandskom zalivu.

Hun Sen je 2019. navodno dao Kini pravo da postavi vojnu bazu u pomorskoj bazi Ream. On je to dugo poricao, rekavši da ustav Kambodže zabranjuje strane vojne objekte.

Ostareli lider, koji je prošle subote napunio 71 godinu, rekao je da povlačenje sa mesta premijera „još nije kraj“ i da će služiti na drugim funkcijama najmanje do 2033. godine, što bi ga dovelo do pola veka na funkciji. Očekuje se da će zadržati veliku kontrolu kao predsednik svoje Kambodžanske narodne partije i kao predsednik Senata.