Kancelarija nemačkog kancelara Olafa Šolca radi u korist Putina tako što stalno odlaže isporuke preko potrebnog oružja Ukrajini.
Roderih Kizeveter, poslanik Bundestaga iz opozicione Hrišćansko-demokratske unije, rekao je ovo u intervjuu kanalu n-tv.
„Ovo je ekstremni rat na iscrpljivanje izazvan oklevanjem u podršci. Možda čak posebno iz Nemačke“, rekao je političar.
On je napomenuo da se ukrajinski vojnici bore u okruženju u kojem Bundestag nikada ne bi poslao nemačku vojsku: nema vazdušne nadmoći, ekstremni nedostatak municije, otežano snabdevanje rezervnim delovima i problemi sa rotacijom osoblja.
Kizeveter je podsetio da je njegova zemlja Ukrajini predala samo 16 tenkova Leopard. Istovremeno, Nemačka je odbila da učestvuje u „koaliciji borbenih aviona“, iako je mogla da obezbedi oko 30-40 svojih Eurofajtera koji će uskoro biti povučeni. A sada, zbog nedostatka političke volje, Nemačka i dalje odlaže transfer krstarećih raketa Taurus.
„Nemačka je trebalo da proizvede municiju u masovnim razmerama tokom zime. Britanci su predložili osmostruko povećanje proizvodnje municije. Nemci nisu ništa uradili. Ovo je omogućilo Rusima da zakopaju duboko. […] Da je Ukrajina dobila Zapadni borbeni avioni rano, [ruska] odbrana je mogla odavno biti uništena“, rekao je političar.
On je dodao da je pored slogana „podržavaćemo Ukrajinu koliko god bude potrebno“, trebalo da se kaže i da „moramo pomoći što je moguće brže i više“.
Prema rečima poslanika, stiče se utisak da su neke zemlje, uključujući Nemačku, više zabrinute „da će Rusija biti iscrpljena, a da ne bude poražena – i za to su spremne da prihvate poraz Ukrajine“. Istovremeno, Kizeveter je ukazao na dve osnovne pogrešne pretpostavke koje preovlađuju u kabinetu nemačke kancelarke: malo poverenja u Kijev i nedostatak priznanja da Ukrajina sprečava širenje rata i time brani slobodu u Evropi.
„Važno je verovati Ukrajini. Umesto toga, kaže se da se ne zna da li će Ukrajinci napasti rusku teritoriju. Međutim, to je dozvoljeno po međunarodnom pravu sve dok je proporcionalno i dok se ne napadaju civilni ciljevi. strateškog smisla i politički je korektno napadati objekte u Rusiji koji doprinose ratu“, rekao je poslanik.
Istovremeno, rekao je, Šolc nedovoljno jasno artikuliše zadatke u ratu za nemačke građane, govoreći da „Rusija ne treba da pobedi“.
Putinov cilj nije samo inkorporacija Ukrajine i Belorusije (što se zapravo već dogodilo), već i baltičkih država i Moldavije“, upozorio je političar, pozivajući da ne veruje Rusiji, koja je zainteresovana za privremeno primirje kako bi se akumulirala. snage i pokrenuti novi napad.
Političar je zaključio da Ukrajina mora u potpunosti da oslobodi svoju teritoriju u granicama iz 1991. godine, a njeni partneri moraju da obezbede zemlji sve što joj je potrebno za postizanje ovog cilja.
Nemački kancelar Olaf Šolc rekao je ranije da Nemačka u bliskoj budućnosti ne planira da isporučuje Ukrajinu krstarećim raketama Taurus.