Zapadnoafrički blok ECOVAS ima za cilj da pošalje parlamentarni odbor u Niger da se sastane sa vođama puča koji su preuzeli vlast prošlog meseca, rekao je portparol u subotu, deo poslednjih regionalnih napora da se obnovi civilna vladavina koja uključuje verske Vođe, piše Rojters.
Nigerska vojska je prošlog meseca zatvorila predsednika Mohameda Bazuma i raspustila izabranu vladu, naišavši na osudu regionalnih sila koje su aktivirale rezervne vojne snage za koje kažu da će biti raspoređene kao poslednje sredstvo ako pregovori ne uspeju.
Ali vođe puča, na čelu sa generalom Abdurahamanom Tianijem, odbili su diplomatske napore Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (EKOVAS), Sjedinjenih Država i drugih, podižući bauk daljeg sukoba u osiromašenom regionu Sahela u Zapadnoj Africi, koji je već preplavljena smrtonosnom islamističkom pobunom.
U pitanju nije samo sudbina Nigera – velikog proizvođača uranijuma i zapadnog saveznika u borbi protiv islamista – već i uticaj rivalskih globalnih sila sa strateškim interesima u Zapadnoj i Centralnoj Africi, gde je u tri godine bilo sedam puča. .
Američke, francuske, nemačke i italijanske trupe stacionirane su u Nigeru, u regionu gde su lokalni ogranci Al Kaide i Islamske države ubili hiljade i raselili milione.
Ruski uticaj raste kako nesigurnost raste, demokratija erodira, a lideri traže nove partnere za uspostavljanje reda.
Parlament ECOVAS-a sastao se u subotu kako bi razgovarao o daljim akcijama u Nigeru. Odluka nije doneta, ali je parlament formirao komisiju koja planira da se sastane sa nigerijskim predsednikom Bolom Tinubuom, koji je predsedavajući ECOVAS-a, kako bi dobio njegovu dozvolu da ode u Niger, rekao je portparol.
Grupa istaknutih nigerijskih islamskih učenjaka predvođena šeikom Abdulahijem Bala Lauom takođe se sastala sa Tinubuom kako bi dobila zeleno svetlo za intervenciju, što je Tinubu odobrio, rekao je u subotu izvor nigerijskog predsednika.
Nije bilo jasno da li su već u Nigeru, ali njihov plan je bio da se sastanu sa kolegama sveštenstvom u Nigeru kako bi izgladili diplomatski ćorsokak.
Zapadne sile strahuju da bi se ruski uticaj mogao povećati ako hunta u Nigeru bude pratila susedni Mali i Burkina Faso koji su proterali trupe bivše kolonijalne sile Francuske nakon puča u tim zemljama.
Mali se od tada udružio sa plaćenicima iz ruske privatne vojne kompanije Vagner Group, potez koji se poklopio sa porastom nasilja tamo. Takođe je izbacio mirovne snage Ujedinjenih nacija, za koje bezbednosni analitičari strahuju da bi moglo da dovede do daljeg sukoba.
U glavnom gradu Nigera Nijameju u petak, hiljade ljudi demonstriralo je za puč ispred francuske vojne baze.
„Živela Rusija“, pisalo je na natpisu jednog demonstranta. „Dole Francuska… Dole EKOVAS“. Drugi je rekao: „Vagner će zaštititi našu decu od terorizma.
Načelnici regionalnih armija trebalo bi da se sastanu u narednim danima.
Ako su odlučili da intervenišu, nije bilo jasno koliko će vremena trebati snagama ECOVAS-a da se okupe, koliko će biti velike i da li će zaista izvršiti invaziju. Bezbednosni analitičari kažu da bi to moglo da potraje nedeljama za postavljanje.
Samo je Obala Slonovače rekla koliko će vojnika obezbediti, a neke zemlje, uključujući Liberiju i Zelenortska ostrva, rekle su da bi više volele diplomatiju. Rusija je upozorila na vojnu akciju.
U međuvremenu, Afrička unija, Evropska unija, Sjedinjene Države i Ujedinjene nacije su izjavile da su zabrinute zbog Bazumovog pritvora.
Komesar Ujedinjenih nacija za ljudska prava Volker Turk rekao je u petak da se uslovi „brzo pogoršavaju“ i da bi mogli predstavljati kršenje međunarodnog prava o ljudskim pravima.