Kako drugi treba da donose odluke za pedijatrijske pacijente?
Već decenijama se u akademskoj literaturi vodi debata o etičkim principima koji regulišu donošenje medicinskih odluka za decu. Kao odgovor na ovo, grupa vodećih naučnika iz oblasti pedijatrijske etike učestvovala je na simpozijumu u junu 2022. „Najbolji interesi i dalje: Standardi donošenja odluka u pedijatriji“, na Univerzitetu Sent Luis. Tokom tri dana, 17 naučnika je raspravljalo o jednom pitanju — u kontekstu pedijatrijske nege u SAD, koja bi moralna pravila trebalo da vode roditelje i kliničare u donošenju medicinskih odluka za decu?
Grupa vodećih naučnika učestvovala je na simpozijumu u junu 2022. godine, „Najbolji interesi i dalje: Standardi donošenja odluka u pedijatriji“, na Univerzitetu Sent Luis. Poslata fotografija.
Simpozijum i dalje diskusije doveli su do šest preporuka za donošenje odluka u pedijatriji. Ti nalazi, „Pedijatrijsko donošenje odluka: konsenzusne preporuke“, pojavili su se u Pedijatriji.
Erica K. Salter, dr, vanredni profesor etike zdravstvene zaštite i pedijatrije na Univerzitetu Saint Louis, je glavni autor rada. Johan Bester, M.B.Ch.B, Ph.D., pomoćnik dekana za nastavni plan i program prije službenika na Medicinskom fakultetu Univerziteta Saint Louis i Lou Vinarscik, doktor / Ph.D. student zdravstvene etike, takođe je doprineo radu. Bester je vanredni profesor porodične i društvene medicine i etike zdravstvene zaštite na SLU.
Američka akademija za pedijatriju nudi četiri standarda za donošenje odluka u pedijatriji — standard najboljeg interesa, Diekemaov princip štete, Rossov ograničeni roditeljski autoritet i zajedničko donošenje odluka usredsređeno na porodicu. Ova konstelacija principa često je ostavljala pedijatrijske kliničare zbunjenima oko etičkih normi donošenja odluka, posebno kada se roditelji i lekari ne slažu oko određenog pravca delovanja.
Preporuke sa simpozijuma SLU imaju za cilj da obezbede jedinstven set principa donošenja odluka koji će biti dostupniji i primenjiviji za kliničare, roditelje i zakonske staratelje za decu od detinjstva do osnovne škole.
Ovaj rad je okupio stručnjake za pedijatrijsku etiku koji su branili različite tačke gledišta i koji imaju različite pozadine i perspektive. Posebnost ovog rada je to što su mogli da identifikuju tačke konsenzusa o tome koja su moralna pravila fundamentalna za donošenje medicinskih odluka za decu.
„Činjenica da je ova grupa istaknutih pedijatrijskih etičara, posebno, uspela da postigne konsenzus o ovih šest preporuka predstavlja važan korak napred u pedijatrijskoj etici“, rekao je Salter.
Preporuke
„Sa ovim preporukama, nadamo se da se pedijatrijski radnici osećaju bolje opremljeni da se uključe u donošenje odluka sa roditeljima i pacijentima, posebno kada postoji neslaganje. Može biti veoma uznemirujuće kada se pružaoci usluga i roditelji ne slažu oko toga koja je opcija lečenja najbolja za datu opciju. dete, ali razlike u mišljenjima nisu neuobičajene i ponekad ih treba očekivati“, rekao je Salter.
„Preporuke pokazuju da roditelji i lekari dolaze za sto za donošenje odluka sa različitim skupovima prioriteta jer igraju različite uloge u procesu donošenja odluka. opravdanje.“
Ovaj rad će pomoći kliničarima i bioetičarima praktičarima da donesu odluke za decu zasnovane na zajedničkim moralnim vrednostima. Ovi principi će takođe pomoći u nastavi pedijatrijske etike, kao iu vođenju akademskog rada u oblasti pedijatrijske etike.
Autori kažu da je potrebna dalja evaluacija da bi se utvrdilo da li se ovi principi primenjuju na novorođenčad, tinejdžere i štićenike države ili su potrebne modifikacije za tu populaciju pacijenata.