Hanter Bajden bi se mogao suočiti sa suđenjem

Hanter Bajden bi se mogao suočiti sa suđenjem

Sin predsednika Džoa Bajdena, Hanter Bajden, mogao bi biti upućen na krivično suđenje, rekao je američki specijalni savetnik Dejvid Vajs ubrzo nakon unapređenja u tu ulogu u petak, u znak da bi drama u sudnici mogla da igra veliku ulogu u Predsednički izbori 2024., prenosi Rojters.

Potencijalno suđenje otvara mogućnost spektakla bez presedana u američkoj istoriji: sin aktuelnog predsednika suočava se sa krivičnim prijavama dok njegov otac vodi kampanju za reizbor, verovatno protiv republikanca Donalda Trampa, koji se suočava sa najmanje tri predstojeća krivična suđenja.

Republikanci u Predstavničkom domu takođe prete istragom o opozivu zbog nedokazanih tvrdnji da je predsednik Bajden imao koristi od poslovnih poduhvata svog 54-godišnjeg sina.

Vajs, koji istražuje Hantera Bajdena od 2019. godine, podneo je prekršajnu prijavu za porez i oružje u junu, ali je savezni sudija odbio da prihvati predloženi sporazum o priznanju krivice.

Vajs je u sudskom podnesku u petak rekao da su pregovori između dve strane od tada prekinuti. „Vlada sada veruje da se slučaj neće rešiti bez suđenja“, napisao je on.

Podnošenje zahteva usledilo je nekoliko trenutaka nakon što je američki državni tužilac Merik Garland podigao Vajsa u status specijalnog tužioca, dajući mu dodatna ovlašćenja i nezavisnost da nastavi istragu.

Hanter Bajden se u julu izjasnio da nije kriv po optužbama da nije platio porez na više od 1,5 miliona dolara prihoda u 2017. i 2018. godini uprkos tome što duguje više od 100.000 dolara. On se nije izjasnio o krivici u posebnom predmetu u kojem se tereti za nedozvoljeno posedovanje vatrenog oružja uz upotrebu nedozvoljenih droga, što je krivično delo.

Vajsa je prvobitno Tramp imenovao na svoju poziciju američkog tužioca Delavera i dozvoljeno mu je da ostane tokom Bajdenove administracije.

Kao specijalni advokat, Vajs će biti oslobođen svakodnevnog nadzora Ministarstva pravde i podnositi tužbe bilo gde u Sjedinjenim Državama. Garland može da odbaci svoje predložene radnje, ali mora da obavesti Kongres ako to učini.

Vajs je rekao da bi mogao da podigne različite optužbe protiv Hantera Bajdena u Vašingtonu ili Kaliforniji, gde se navodno kriminalno ponašanje dogodilo.

Advokat Hantera Bajdena rekao je da očekuje da Vajs neće podleći političkim pritiscima.

„Bilo u Delaveru, Vašingtonu, DC ili bilo gde drugde, očekujemo pošteno rešenje koje nije zaraženo politikom i uradićemo ono što je neophodno u ime gospodina Bajdena da to postignemo“, rekao je advokat Kris Klark u saopštenju.

Vajs će sačiniti izveštaj kada svoj posao završi, rekao je Garland, a Ministarstvo pravde će ga objaviti što je više moguće.

„Imenovanje gospodina Vajsa jača za američki narod posvećenost odeljenja i nezavisnosti i odgovornosti u posebno osetljivim pitanjima“, rekao je Garland na konferenciji za novinare.

Republikanci su optužili starijeg Bajdena da je profitirao od poslovnih poduhvata svog sina u Ukrajini i Kini, iako tek treba da iznesu bilo kakve dokaze o nepravdanim radnjama. Predsjedavajući Predstavničkog doma Kevin Makarti rekao je u julu da bi vijeće moglo pokrenuti istragu o opozivu na jesen.

Bela kuća je odbila da komentariše. Zvaničnici Bajdena su ranije odbacili optužbe republikanaca kao „lude teorije zavere“ i rekli da Bajden nije učestvovao u poslovnim poslovima svog sina.

Hanter Bajden je radio kao lobista, advokat, konsultant i investicioni bankar i rekao je da se borio sa alkoholizmom i upotrebom krek kokaina.

Republikanci su rekli da Vajsu nedostaje kredibilitet da nastavi istragu. „Ako je Vajs pregovarao o najdražem dogovoru koji nije mogao da bude odobren, kako mu se može verovati kao specijalnom savetniku?“ rekao je Makarti.

Vajs je treći specijalni savetnik koga je Garland imenovao da istražuje politički osetljiva pitanja.

Jedan od njih, Džek Smit, podneo je krivične prijave protiv Trampa u dva odvojena slučaja, dok drugi, Robert Hur, istražuje da li je Bajden pogrešno rukovao poverljivim dokumentima nakon što je napustio funkciju potpredsednika.

U prethodnim administracijama, specijalni advokati su istraživali izlazak agenta CIA-e i rusko mešanje u predsedničke izbore 2016.

Hanter Bajden je bio u fokusu nekoliko republikanskih kongresnih komiteta.

Jedan bivši saradnik rekao je Nadzornom odboru Predstavničkog doma da je Hanter ostavio utisak da je isticao svoje porodične veze dok je poslovao u Ukrajini pre skoro deceniju, dok mu je otac bio potpredsednik. Taj svedok, Devon Arčer, rekao je da je Hanter svakodnevno razgovarao sa svojim ocem, ali je rekao da razgovori nisu uključivali poslovne poslove.

Tramp je takođe često pominjao mlađeg Bajdena u pokušaju da omalovaži svog oca kako se njih dvojica spremaju za mogući revanš na predsedničkim izborima 2024. Njegov portparol Stiven Čung rekao je da bi Vajs trebalo da „brzo zaključi“ da bi Bajden i njegov sin „trebali da se suoče sa potrebnim posledicama“.

Junska anketa Rojtersa/Ipsosa pokazala je da polovina Amerikanaca, uključujući 75% republikanaca i 33% demokrata, veruje da je mlađi Bajden dobio povlašćeni tretman od Vajsa. Ali većina je rekla da to neće uticati na njihovo glasanje sledeće godine.