Lekari u Engleskoj ponovo napuštaju posao jer spor oko plate sa vladom Ujedinjenog Kraljevstva ne pokazuje napredak

Lekari u Engleskoj ponovo napuštaju posao jer spor oko plate sa vladom Ujedinjenog Kraljevstva ne pokazuje napredak

Desetine hiljada lekara u Engleskoj napustile su posao u petak na još jedan četvorodnevni period, uz rastuću zabrinutost da će se njihov ogorčeni spor o plaćama sa britanskom vladom povući do zime.

Peti krug štrajkova lekara u ranoj fazi karijere trajaće do utorka u 7 sati ujutro. Neki od mlađih lekara u štrajku su tek nekoliko dana započeli svoja prva radna mesta u Državnoj zdravstvenoj službi koju finansira država.

Akcija mlađih lekara, koji obavljaju veći deo rutinskog posla u bolnicama i koji rade veoma dugo, neizbežno će povećati zaostatak u zdravstvenoj službi u nevolji. Prema NHS-u, broj procedura i termina koji se otkazuju ili preuređuju dostići će milion do trenutka kada se lekari vrate na posao, po ceni od milijardu funti (1,27 milijardi dolara).

Britansko medicinsko udruženje, koje predstavlja približno 75.000 mlađih doktora, tražilo je povećanje plata od 35% kako bi se plate vratile na nivo iz 2008. kada se uzme u obzir inflacija. Ali vlada im nudi samo 6% uz dodatno konsolidovano povećanje, a premijer Riši Sunak je insistirao da više neće biti razgovora.

Mlađi doktor Sumi Manirajan, zamenik kopredsednika britanskog lekarskog komiteta BMA, rekla je da svakog dana viđa kolege na „tački sagorevanja“.

„Sve što tražimo je da se naša plata vrati na nivo iz 2008. Ne tražimo povećanje plata“, rekao je 29-godišnjak na liniji protesta ispred bolnice Univerzitetskog koledža u severnom Londonu.

„Moji prijatelji su napustili NHS posle godinu dana službe i otišli ​​u Australiju“, rekao je Manirajan, koji je bio mlađi lekar tri godine.

Sa svoje strane, vlada insistira da je njena ponuda plata poštena i da bi ispunjavanje zahteva za platama dodatno podstaklo inflaciju širom Ujedinjenog Kraljevstva.

„Mi kao vlada moramo da budemo odgovorni za obračun plata koje dajemo, i slušali smo Nezavisno telo za pregled plata“, rekao je ministar finansija Džon Glen za Skaj njuz.

Kao i druge nacije u Evropi, Ujedinjeno Kraljevstvo se suočilo sa ometajućim štrajkovima jer su radnici, od nastavnika do vozača i medicinskih sestara, vršili pritisak na plate koje idu u korak sa naglim povećanjem potrošačkih cena.

Prošlog meseca vlada je najavila povećanje plata za milione radnika u javnom sektoru, uključujući nastavnike, koji su bili jedna grupa koja je odlučila da prekine svoju štrajkačku akciju nakon date ponude — 6,5 odsto u njihovom slučaju.

Mlađi lekari nisu jedina grupa u NHS-u koja je u sporu sa vladom oko plate. Radiografi i stariji doktori, poznati kao konsultanti, takođe su nedavno napustili posao, iako su medicinske sestre prekinule štrajk nakon što glasački listić nije uspeo da ispuni potreban broj glasova da podrži još jedan odlazak.