Indijski „nazad u ljudskim pravima“ će verovatno biti na dnevnom redu kada moćna dvostranačka američka kongresna delegacija sleti sledeće nedelje u Nju Delhi da prisustvuje obraćanju premijera Narendre Modija povodom obeležavanja 76. Dana nezavisnosti nacije, piše hinduistički list.
Ova poseta će biti prvi put da se američka politička delegacija – koju predvode Ro Kana, četvorostruki indijsko-američki demokratski kongresmen iz Kalifornije, i republikanac Majkl Valc sa Floride – pridružila proslavi 15. avgusta.
Khanna i Valtz, koji su kopredsedavajući dvostranačkog Kongresnog kluba za Indiju i Indijance-Amerikance, izdali su zajedničko saopštenje uoči svoje posete u kojem se zalažu za ulogu Indije u obezbeđivanju „multipolarnosti u Aziji“ usred pokušaja Vašingtona da zadrži „hegemon“ Kina u zalivu.
„Obojica verujemo da će odnos SAD i Indije biti odlučujući za 21. vek. Indija je ključni partner u obezbeđivanju multipolarnosti u Aziji i negiranju Kine kao hegemona. Moramo nastaviti da težimo ka napretku i izgradnji našeg partnerstva na osnovu naših zajedničkih temeljnih vrednosti demokratije, slobode štampe i okupljanja i ljudskih prava. Ova delegacija je istorijska prilika da podstaknemo dalju saradnju i unapredimo zajedničke ciljeve“, naveli su kopredsedavajući u saopštenju.
Za Kana, istorija se vrti u krug jer je njegov deda Amarnath Vidialankar bio indijski borac za slobodu koji je proveo četiri godine u zatvoru zajedno sa Mahatmom Gandijem, a kasnije je postao član prvog parlamenta nove nezavisne zemlje.
Uoči putovanja, Kana se sastala sa aktivistima civilnog društva, od kojih su mnogi izrazili zabrinutost zbog demokratskih sloboda u Indiji i učestvovali u protestima u Njujorku i Vašingtonu pre Modijeve posete SAD u junu. Prema koaliciji grupa za ljudska prava, Khanna je „u potpunosti prepoznala zabrinutost“ koju su oni artikulisali i „svim srcem podržava[d] imperativ negovanja pluralističke i demokratske Indije“.
Kongresmen demokrata je navodno „izrazio svoju želju da zaštiti prava manjina u Indiji“, pošto je ranije izazvao gad jer je opisao diskvalifikaciju lidera Kongresne partije Rahula Gandija kao poslanika ranije ove godine kao „duboku izdaju Gandijeve filozofije“, podsećajući pritom na žrtvu svog dede za Indijski pokret za slobodu.
U izveštaju The Hindu se takođe navodi da je Kana bio zagovornik odbrambenih veza Indije i SAD i predložio amandman prošle godine kojim bi se Nju Delhiju ponudilo odricanje od sankcija za odbrambeni ugovor sa Rusijom za sisteme protivvazdušne odbrane S-400.
Poseta američke delegacije usledila je mesec dana nakon što je američki podsekretar za demokratiju i ljudska prava i specijalni koordinator za tibetanska pitanja Uzra Zeja otputovao u Indiju na razgovore koji se fokusiraju na „napredovanje zajedničkih rešenja za globalne izazove, demokratiju, regionalnu stabilnost i saradnju na humanitarnoj pomoći.“
Neposredno pre posete, američki ambasador u Indiji Erik Garseti prokomentarisao je situaciju u Manipuru, udaljenoj državi na severoistoku Indije u kojoj od početka maja besni etničko nasilje. Američki diplomata je rekao da je Vašington spreman da pomogne Indiji da se uhvati u koštac sa krizom ako bude zatražen. „Ne morate biti Indijac da biste brinuli o deci ili pojedincima koji umiru u vrsti nasilja koje vidimo…“, rekao je Garceti, izazvavši iznenađenje u Nju Delhiju jer je govorio o domaćim stvarima.
Slično tome, poslanici Evropskog parlamenta usvojili su rezoluciju kojom se osuđuju nemiri u Manipuru istog dana kada je Modi prošlog meseca sletio u zvaničnu posetu Francuskoj. Nju Delhi je ovaj potez ocenio „neprihvatljivim“ i odražava „kolonijalni način razmišljanja“.
Prošle nedelje, američki Stejt department je takođe ušao u sukobe među zajednicama u okrugu Nuh u državi Harijana, koja se graniči sa Nju Delhijem. Administracija predsednika Džoa Bajdena pozvala je zaraćene strane da se „uzdrže od nasilja“ zbog zabrinutosti zbog njegovog uticaja na predstojeći samit lidera G20 koji će se održati u Delhiju sledećeg meseca.