„Barbi“ bi trebalo da se otvori širom Bliskog istoka u četvrtak, ali potezi Kuvajta i Libana da zabrane film zbog navodnog ugrožavanja konzervativnih vrednosti pokrenuli su pitanje koliko će biti objavljen.
Film usredsređen na anatomski neverovatne američke lutke ne sadrži otvorenu seksualnost ili reference na LGBTK+ prava. Ali izgleda da je izazvao vatru zbog svoje čiste blistavosti i široke poruke inkluzije i rodne ravnopravnosti u regionu gde se homoseksualnost naširoko smatra tabuom.
Kuvajt je svoju zabranu objavio kasno u sredu, rekavši da film promoviše „ideje i verovanja koja su strana kuvajtskom društvu i javnom poretku“, bez detaljnijeg objašnjenja, navodi se u saopštenju koje je objavila državna novinska agencija KUNA.
U Libanu, ministar kulture Mohamed Mortada rekao je da je film „u suprotnosti sa vrednostima vere i morala“ i da „promoviše homoseksualnost i seksualnu transformaciju“. Njegov zahtev za zabranu filma prosleđen je libanonskoj agenciji za opštu bezbednost, koja potpada pod Ministarstvo unutrašnjih poslova i tradicionalno donosi odluke o cenzuri.
Ovaj potez izazvao je pometnju u Libanu, koji je dugo bio ostrvo relativne tolerancije za gej muškarce i lezbejke. Tamošnja LGBTK+ zajednica se poslednjih godina nalazi pod sve većim pritiskom pošto su moćne islamističke i ekstremno desničarske hrišćanske grupe stekle uticaj usred teške ekonomske krize.
Širom Bliskog istoka, mnogi muslimani, hrišćani i Jevreji smatraju istopolne odnose grešnim. U nekim delovima arapskog sveta, pripadnici LGBTK+ zajednice su uhapšeni i osuđeni na zatvorske kazne.
U Iraku su regulatori zabranili medijima da koriste reč „homoseksualnost“, umesto toga naredili medijima da je nazivaju „seksualnom devijacijom“. Slična naredba koju je izdao ministar obrazovanja zemlje zabranila je tu reč na univerzitetima.
Malezija je u četvrtak zabranila sve Svatch proizvode koji sadrže LGBTK+ elemente, uključujući satove, omote i kutije, a posedovanje je kažnjivo do tri godine zatvora.
DATOTEKA – Rajan Gosling, levo, i Margo Robi poziraju fotografima po dolasku na premijeru filma „Barbi“ 12. jula 2023. u Londonu. „Barbi“ bi trebalo da se otvori širom Bliskog istoka u četvrtak, 10. avgusta, ali potezi Kuvajta i Libana da zabrane film – očigledno zbog navodnih LGBTK tema – pokrenuli su pitanja o tome koliko će široko biti objavljen. (Scott Garfitt/Invision/AP, fajl)
Glavnu ekipu „Barbi“ čine Kejt Mekinon, koja je gej, i trangender glumac Hari Nef. Mnogi u LGBTK+ zajednici su prihvatili film, iako su ga neki kritikovali kao gurajući heteronormativan narativ.
Film Varner Bros. zaradio je preko milijardu dolara za manje od mesec dana od otvaranja na drugim tržištima. Film — koji je vodila i producirala Margot Robbie, a režirala i napisala Greta Gervig — prešao je 400 miliona dolara u zemlji i 500 miliona dolara na međunarodnom nivou brže od bilo kog drugog filma u studiju, uključujući filmove o Hariju Poteru.
Otvaranje u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Saudijskoj Arabiji i Bahreinu trebalo bi da bude u četvrtak uveče.
I UAE i Saudijska Arabija su poslednjih godina uložili milijarde dolara u sport, zabavu i turizam. Ali, kao i veći deo ostatka Bliskog istoka, oni kriminalizuju homoseksualnost i gledaju na zagovaranje LGBTK+ kao pretnju njihovim društvima koja mora biti ukinuta.
Izdanje filma u regionu prvobitno je bilo planirano za 31. avgust, ali je nedavno predstavljeno, što ukazuje da su svi problemi cenzure rešeni. Filmovi se često odlažu sa objavljivanjem u regionu kako bi se produkcijskim kompanijama dalo vremena da ih cenzurišu ili da ih komisije pregledaju.
Vijetnam je prošlog meseca zabranio distribuciju „Barbi“ jer uključuje prikaz mape koja prikazuje sporne kineske teritorijalne pretenzije u Južnom kineskom moru.
Još jedan letnji blokbaster, „Spider-Man: Across the Spider-Verse“, iznenada je povučen iz bioskopa širom Bliskog istoka u junu, očigledno zbog scene u kojoj se transrodni poster nakratko pojavljuje u pozadini.
Taj film nije prikazan u Libanu, ali nije bilo zvaničnog komentara u vezi sa zabranom, a odluka je naširoko pripisana regionalnim distributerima koji ga nisu nabavili.
Marvelov „Doktor Strejndž u multiverzumu ludila“, koji je objavljen prošle godine i prikazuje lezbejski par, prikazan je u Libanu uprkos tome što je bio zabranjen u većem delu arapskog sveta. Film „Večni“ iz 2021. godine, koji je prikazao prvi gej poljubac u Marvelovom filmskom univerzumu, bio je cenzurisan, ali je i dalje prikazan u Libanu, dok se suočio sa potpunim zabranama u UAE, Saudijskoj Arabiji i Kuvajtu.
Varner Bros nije odgovorio na zahteve za komentare o tome da li je film cenzurisan za puštanje u prodaju u regionu.