Nigerska vojna hunta sastala se u sredu sa dva nigerijska izaslanika, dajući nadu za dijalog pre samita sa regionalnim liderima koji bi mogao da rezultira vojnom akcijom za obnovu demokratije.
Razgovori su održani u trenutku kada je Niger optužio Francusku za narušavanje njenog vazdušnog prostora, napad na vojni kamp i oslobađanje „terorista“ da potkopaju zemlju. Pariz je odbacio optužbe.
Vojni oficir Amadou Abdramane, koji je govorio u ime vođa puča, izneo je te navode u video izjavi bez pružanja dokaza, podstičući tenzije uoči sastanka šefova država Zapadne Afrike u četvrtak, od kojih se očekuje da će razgovarati o opcijama, uključujući vojnu akciju protiv hunte.
„Ono što vidimo je plan za destabilizaciju naše zemlje“, rekao je Abdramane.
Francusko ministarstvo spoljnih poslova odbacilo je optužbe, rekavši da je njen avion delovao u skladu sa postojećim sporazumom sa snagama Nigera i da su njene trupe u zapadnoafričkoj državi na zahtev legitimnih vlasti.
Tokom svog sukoba, hunta je odbila diplomatske korake izaslanika Afrike, SAD i UN. Lideri hunte napravili su izuzetak tako što su se u sredu sastali sa dva izaslanika nigerijskog predsednika Bola Tinubua, koji takođe predsedava Ekonomskom zajednicom zapadnoafričkih država (ECOVAS), u glavnom gradu Nijameju, rekao je izvor iz nigerijske vlade.
Izaslanicima – istaknutim tradicionalnim vođama Lamido Muhamed Sanusi i Abdullsalami Abubarkar – dozvoljeno je ulazak u zemlju uprkos zatvorenim granicama.
Samo se Sanusi sastao sa vođom hunte generalom Abdurahamanom Tianijem, dok se njegov kolega sastao sa drugim predstavnicima na aerodromu.
„Prošlo je dobro“, rekao je Sanusi novinarima po povratku u Abudžu ne iznoseći dalje detalje.
Partija smenjenog predsednika Nigera Mohameda Bazuma optužila je huntu, koja je preuzela vlast 26. jula, da drži njega i njegovu porodicu u „surovom“ i „nehumanom“ pritvoru u predsedničkoj rezidenciji.
U saopštenju u kojem se poziva na mobilizaciju širom zemlje da bi ih spasila, stranka PNDS-Taraiia je u sredu rekla da Bazumi nemaju tekuću vodu, struju i pristup svežoj robi ili lekarima.
[1/4] General Abdourahmane Tiani, koga su vođe puča proglasili novim šefom države Nigera, stiže da se sastane sa ministrima u Nijameju, Niger 28. jula 2023. REUTERS/Balima Boureima/File Photo
Portparol Stejt departmenta Metju Miler rekao je da su SAD veoma zabrinute za Bazumovu bezbednost i da i dalje traže poništavanje vojnog preuzimanja.
„Nastavljamo da sarađujemo sa našim partnerima u regionu. Nastavljamo da sarađujemo sa drugim vladama“, rekao je on na brifingu.
Američke trupe su u Nigeru zajedno sa francuskim, italijanskim i nemačkim snagama u okviru međunarodnih napora u borbi protiv islamističkih pobunjenika koji razaraju region Sahela u skladu sa sporazumima sa sada svrgnutom civilnom vladom.
Retorika protiv bivše kolonijalne sile Francuske bila je odlika državnih udara u regionu u poslednje dve godine, uključujući Mali i Burkina Faso, čiji vojni vladari snažno podržavaju generale koji su sada zaduženi u Nijameju.
Hunta je poništila vojne paktove sa Francuskom, ali je Pariz odbacio tu odluku, rekavši da je nisu donele legitimne vlasti Nigera.
Državni udar je pokrenula unutrašnja politika, ali je prerastao u međunarodnu dramu. EKOVAS, Ujedinjene nacije i zapadne zemlje izvršile su pritisak na huntu da odstupi, dok su Mali i Burkina Faso obećali da će je braniti.
Politička scena postala je složenija u sredu pošto je bivši pobunjenik Risa Ag Bula najavio novi Savet otpora za Republiku (CRR) sa ciljem da vrati Bazuma na vlast.
„Niger je žrtva tragedije koju su orkestrirali ljudi koji su zaduženi da ga štite“, navodi se u izjavi Ag Boule. CRR će koristiti „svaka neophodna sredstva“ da zaustavi vojno preuzimanje i podržava međunarodnu diplomatiju, rekao je on.
Izazov od Ag Boula podiže bauk unutrašnjeg sukoba u Nigeru, koji je do državnog udara bio važan saveznik Zapada u regionu gde su se druge zemlje okrenule Rusiji.
Zapadne sile strahuju da bi ruski uticaj mogao da ojača ako hunta u Nigeru sledi primer Malija izbacivanjem zapadnih trupa i pozivanjem plaćenika iz ruske grupe Vagner.
Ag Boula je igrao vodeću ulogu u ustancima Tuarega, nomadske etničke grupe na severu pustinje Nigera, 1990-ih i 2000-ih. Kao i mnogi bivši pobunjenici, on je bio integrisan u vladu pod Bazumom i njegovim prethodnikom, Mahamadouom Issoufouom.
Zatvaranje granica i vazdušnog prostora tokom puča prekinulo je snabdevanje i otežalo pomoć. Ovo preuzimanje je takođe izazvalo strane finansijske sankcije protiv jedne od najsiromašnijih zemalja sveta.