Novo istraživanje sugeriše da će Afrički rog verovatno postati još suvlji, a ne vlažniji u budućnosti kao što predviđa većina klimatskih modela.
„Mokro postaje sve vlažnije, suvo postaje suvo.“ Ta mantra se decenijama koristi da se predvidi kako će globalno zagrevanje uticati na hidrološki ciklus u različitim regionima sveta. Ali ako klimatski modeli predviđaju da će veliki deo tropske Afrike uživati u budućnosti sa vlažnijim vremenom, zašto onda postaje sve sušniji u određenim delovima afričkih tropskih predela, poput Afričkog roga?
Međunarodni tim istraživača pronašao je pre-istorijsku klimatsku prekretnicu koja pomaže da se objasni nesrazmjer između predviđanja ovih modela i intenzivirajućih uslova suše na Rogu Afrike. Njihova nova studija objavljena je u časopisu Nature 10. avgusta.
Jednostavno rečeno, dve glavne stvari čine okruženje vlažno ili suvo: količina padavina i količina vode koja isparava iz zemlje i biljaka. U tropima, više temperature obično donose vlažnije vreme zbog jačih monsuna. Istovremeno, više temperature takođe izazivaju više isparavanja jer u toplijem vazduhu voda lakše isparava.
Pa ipak, nedavno su delovi sveta, poput Afričkog roga, doživeli teške višegodišnje suše sa rastućim temperaturama. Istraživački tim koji uključuje glavne koautore Allik Bakter (Univerzitet Utreht) i Dirk Verschuren (Univerzitet Gent) pronašao je objašnjenje za nesrazmjer između predviđanja klimatskih modela i nedavnih suša u istočnoj Africi u sedimentima jezera Chala, koje se nalazi na Keniji/ Granica sa Tanzanijom blizu planine Kilimandžaro.
„Otkrili smo da su, tokom poslednjeg ledenog doba pre između 75.000 i 11.700 godina, više temperature na Rogu Afrike zaista proizvele vlažniju klimu“, objašnjava Veršuren. „Ali pre oko 11.700 godina, kada je temperatura u regionu prirodno porasla za nekoliko stepeni, videli smo prekretnicu u kojoj su više temperature dovele do povećane suše, a niže temperature su značile vlažnije uslove.“
Ova fundamentalna promena u odnosu između temperature i vlage na Rogu Afrike, od tada je zaključala ovaj region u režim suve tropske klime, za koji istraživači očekuju da će se nastaviti kako temperature budu i dalje rasle u budućnosti.
„Ovaj nalaz se poklapa sa sve većim brojem i ozbiljnošću suša koje sada vidimo da se dešavaju na Rogu Afrike“, ilustruje Bakster. Prilično važno za ovaj region gde većina ljudi zavisi od poljoprivrede koja se hrani kišom, novo istraživanje sugeriše da će Afrički rog verovatno postati još suvlji, a ne vlažniji u budućnosti, kako predviđa većina klimatskih modela.
„Iako se još uvek raspravlja o tome šta je uzrok ovih nedavnih suša, naše istraživanje daje trag za osnovni mehanizam. Naši podaci su otkrili određene procese za koje se nadamo da su bolje uključeni u klimatske modele kako bi se preciznije predvidele dugoročne buduće klimatske promene u ovom i drugim tropskim regionima.“