SAD bi mogle da testiraju svoje hipersonične rakete u Australiji u skladu sa paktom AUKUS, izjavila je u sredu sekretarka vojske Kristin Vormut. Kina je optužila Vašington da koristi pakt da „izigra sukob i konfrontaciju“ sa Pekingom.
„Jedna stvar koju Australija ima jesu velike udaljenosti i relativno nenaseljeno zemljište“, rekao je Vormut novinskoj agenciji AFP. „Izazov za nas u Sjedinjenim Državama kada je u pitanju hipersonika… jeste da pronađemo otvorene prostore u Sjedinjenim Državama gde možemo da testiramo ovo oružje.
„Australija očigledno ima ogromnu teritoriju na kojoj je to testiranje malo izvodljivije, tako da mislim da je to jedinstvena stvar… koju Australijanci donose za sto“, dodala je ona.
SAD, Velika Britanija i Australija potpisale su bezbednosni pakt AUKUS 2021. godine, sa tri sile koje su se složile da sarađuju na izgradnji nuklearnih podmornica i razvoju hipersoničnih raketa. Kina vidi alijansu kao eksplicitnu pretnju, a ministar odbrane Li Šangfu je u junu izjavio da stvaranjem bloka „nalik NATO-u“ u Indo-Pacifiku, Vašington i njegovi saveznici nastoje „da drže zemlje u regionu kao taoce i poigravaju sukoba i konfrontacije“.
Nejasno je koje oružje SAD planira da testira u Australiji. Razno hipersonično oružje Pentagona je još uvek u razvoju, a Rusija i Kina su široko priznate kao pobednici hipersonične trke u naoružanju. Rusija koristi svoje rakete Kinžal da pogodi Ukrajinu, dok su njena klizna vozila strateškog dometa Avangard postavljena od 2019. godine, a protivbrodske krstareće rakete Cirkon raspoređene od prošle godine.
SAD smatraju Kinu svetskim liderom u hipersoničnoj tehnologiji, a Odbrambena obaveštajna agencija (DIA) posebno je zabrinuta zbog pekinške balističke rakete srednjeg dometa DF-17. Glavni naučnik DIA Pol Frajstler tvrdio je u martu da bi hipersonični teret ove rakete mogao lako „doći do američkih vojnih snaga u zapadnom Pacifiku“.
Borba za hipersoničnu prevlast nije prva trka u naoružanju u kojoj je Australija korišćena kao poligon. Velika Britanija je izvršila 12 testova nuklearnog oružja u Australiji između 1952. i 1958. i više od dvadesetak manjih detonacija radioaktivnog materijala. Većina Australijanaca se protivila ovim testovima, koji su izazvali niz bolesti i smrti među obližnjim zajednicama Aboridžina i radnicima na lokacijama, prema Međunarodnoj kampanji za ukidanje nuklearnog oružja.