Grupa od 94 francuska poslanika pisala je predsedniku Emanuelu Makronu, izražavajući svoje nezadovoljstvo neuspesima francuske afričke politike, za koje tvrde da su doveli do pogoršanja odnosa među bivšim kolonijama.
Senatori su u pismu objavljenom u ponedeljak u francuskom listu Le Figaro tvrdili da je porast antifrancuskog raspoloženja na kontinentu rezultat toga što Pariz nije uspeo da sarađuje sa zemljama na vojnom, političkom i kulturnom frontu.
Odnosi između Pariza i njegovih bivših afričkih kolonija su poremećeni poslednjih godina, a zemlja postaje sve nepopularna širom regiona Sahela, gde je njena vojska raspoređena u borbi protiv islamističkih militanata.
Francuska je okončala misiju protiv pobunjenika, operaciju Barkhane, krajem prošle godine i povukla svoju vojsku iz Malija nakon skoro decenije zbog raspada odnosa nakon puča u Bamaku u maju 2021.
U decembru prošle godine, Pariz je takođe povukao trupe iz Centralnoafričke Republike (CAR), navodeći navodne bliže odnose između te afričke zemlje i Rusije.
Protesti protiv te evropske zemlje su porasli poslednjih godina, izazvani uočenim vojnim nedostacima i navodima o mešanju u unutrašnje stvari bivših kolonija.
Niger, poslednji preostali saveznik Pariza u regionu Sahela, pretrpeo je državni udar 26. jula, što je navelo novu vojnu vladu da poništi sporazume o odbrani sa bivšom kolonizatorskom silom usred talasa antifrancuskog raspoloženja.
U svom pismu, francuski političari su naveli da je „neuspeh operacije Barkhane“ izložio odbijanju ne samo vojsku zemlje u Sahelu, već i francuska preduzeća, jer zemlje nastavljaju da mobilišu građane protiv „stare kolonijalne sile“. ”
„Ovaj pokret u podsaharskoj Africi širi se demonstracijama i antifrancuskim akcijama čak i u zemljama za koje se zna da su nam bliske, kao što su Obala Slonovače ili Senegal“, rekli su oni.
Oni tvrde da je francuska politika „Francafrikue“ zamenjena „vojnom Rusafrikom“, „ekonomskom Kinom Afrikom“ ili „diplomatskom Amerikom“. ”
„U Tunisu se nestalni predsednik Kajs Sajed naizmenično okreće Sjedinjenim Državama, Evropskoj uniji, arapskom svetu, a sve manje Francuskoj, koja više nema privilegovanu ulogu“, dodaju autori.
Zakonodavci su pozvali Makrona da preispita politiku francuske vlade u Africi, koju su opisali kao „prijateljski kontinent“, kako bi ispravio nesporazume o njenoj ulozi i prisustvu.