Norveška odobrila priključenje najveće fabrike LNG u zapadnoj Evropi na mrežu

Norveška odobrila priključenje najveće fabrike LNG u zapadnoj Evropi na mrežu

Norveška je odobrila plan za povezivanje Ekvinorove fabrike za proizvodnju tečnog prirodnog gasa (LNG) Hammerfest na nacionalnu elektroenergetsku mrežu u pokušaju da smanji emisije gasova staklene bašte, uprkos lokalnom protivljenju, saopštila je vlada U utorak.

Plan uključuje gašenje gasne elektrane, najvećeg pojedinačnog izvora ugljičnog dioksida u Norveškoj, do 2030. godine i zamjenu električnom energijom iz mreže u kojoj dominira obnovljiva energija.

„Ovo je važan dan za izgradnju industrije i otvaranje radnih mesta u severnoj Norveškoj, kao i za klimu“, rekao je norveški premijer Jonas Gar Stoere na konferenciji za novinare održanoj ispred fabrike LNG u Arktičkoj Norveškoj.

Ekuinor procenjuje da bi mera u najvećoj fabrici LNG u zapadnoj Evropi mogla da uštedi oko 850.000 tona emisije CO2 godišnje, ili oko 2% ukupne godišnje emisije Norveške.

Plan je, međutim, bio sporan sa lokalnim stanovništvom zbog uočenog sukoba sa razvojem zelene industrije, rastućih cena električne energije, kao i prava autohtonih Sami stočara irvasa.

Kako bi ublažila zabrinutost birača uoči lokalnih izbora u septembru, vlada lijevog centra se obavezala da će podržati razvoj novih obnovljivih izvora energije u svom najsjevernijem regionu i izgradnju novih dalekovoda kako bi se ponudilo više mrežnih veza.

Planirani prekidač napajanja u fabrici Hamerfest takođe bi morao da se izvede 2030. godine, dve godine kasnije nego što je ranije planirano, saopštila je vlada.

Norveški parlament je ranije zatražio od vlade da razmotri alternativni način smanjenja emisija ugljenika, kao što je hvatanje CO2 u gasnoj fabrici i ubrizgavanje pod zemlju za trajno skladištenje.

Ekuinor i njegovi partneri planiraju da ulože ukupno 13,2 milijarde kruna (1,30 milijardi dolara) u elektrifikaciju i na drugi način nadogradnju fabrike, produžavajući njen rad za oko 10 godina.

Hammerfest LNG, takođe poznat kao Melkoeia, može da isporuči 6,5 milijardi kubnih metara (bcm) gasa godišnje, dovoljno da pokrije potražnju za energijom za oko 6,5 miliona evropskih domova.

Ekuinor ima 36,79% udela, dok državni Petoro ima 30%, francuski TotalEnergies (TTEF.PA) ima 18,40%, Neptun Energi ima 12% i Vintershall Dea ima 2,81%.

Neptun je u procesu kupovine od strane Vaar Energi (VAR.OL) .