Evropska unija i NATO počeli su u ponedeljak da šalju hitnu pomoć Sloveniji nakon jakih poplava tokom vikenda u kojima je dve trećine male evropske zemlje ubilo najmanje šest ljudi, a stotine ostavilo bez krova nad glavom.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg razgovarao je u ponedeljak telefonom sa slovenačkim premijerom Robertom Golobom, izrazivši svoje saosećanje i snažnu solidarnost NATO-a sa Slovenijom, navodi se u saopštenju NATO-a.
„Izražavam najdublje saučešće građanima Slovenije zbog gubitka života i širokog razaranja izazvanog poplavama ovog vikenda“, rekao je Stoltenberg.
Slovenija i Kipar u nedelju su aktivirali Mehanizam civilne zaštite Evropske unije zbog poplava u Sloveniji i požara na Kipru koji su zahvatili te zemlje EU.
EU šalje na Kipar dva protivpožarna aviona Canadair iz Pola civilne zaštite EU stacionirana u Grčkoj. Grčka takođe šalje 20 tona tečnog retardansa preko Mehanizma civilne zaštite EU.
Poplave u Sloveniji bile su najgore u novijoj istoriji u Sloveniji, zemlji od oko 2 miliona ljudi, prema slovenačkim zvaničnicima.
Francuska šalje u Sloveniju dva bagera sa inženjerskim jedinicama, dok Nemačka šalje dva montažna privremena mosta i dva bagera sa pratećim osobljem, saopštila je Evropska komisija.
Bugarska i Hrvatska su takođe ponudile podršku, uključujući helikoptere, bagere, montažne mostove i inženjerske timove. Sjedinjene Države su takođe rasporedile osoblje u Ljubljanu da proceni situaciju i utvrdi hitne humanitarne potrebe.
Nemačko Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da šalje tim iz Savezne agencije za tehničku pomoć u Sloveniju. Očekuje se da prvi tim, specijalizovan za spasavanje, stigne u ponedeljak, a očekivalo se da će uslediti dodatni timovi.
Poplave su izazvale obilne kiše u petak koje su izazvale naglo nabujanje reka i izbijanje u kuće, polja, sela i gradove. Slovenačka meteorološka služba saopštila je da je mesec dana kiše palo za manje od jednog dana.
Stručnjaci kažu da su ekstremni vremenski uslovi delimično podstaknuti klimatskim promenama. U delovima Evrope ovog leta su zabeležene rekordne vrućine i požari.
Čitava sela su i dalje pod vodom u Sloveniji. Usevi su uništeni, a automobili zaglavljeni u blatu. Zatvoreni su glavni autoputevi u delovima Slovenije. Srušili su se i mnogi mostovi.
Slovenačke vlasti upozorile su na opasnost od mogućih odrona blata i nabujalih reka koje bi se u svakom trenutku mogle izliti, pretičući obale džakova peska koje su postavile ekipe hitne pomoći.
Nekoliko jakih oluja u alpskoj zemlji ranije tokom leta odnelo je krovove, srušilo hiljade stabala i ubilo jednu osobu u Sloveniji i četiri druge u regionu.
Iznenadne poplave zabeležene su i u susednoj Austriji i Hrvatskoj, a jake kiše i oluje izazvale su velike štete dalje na istoku u Srbiji, koja je nizvodno od nabujale reke Save koja teče iz Slovenije i Hrvatske preko Balkana.