Sa dolaskom leta i naglim porastom temperature, sve više ljudi se odlučuje za odlazak u planinu, makar i na kratku šetnju sa željom da odmori od užarenog asfalta. Zbog toga, Gorska služba spasavanja Srbije podseća na bitna pravila koja treba ispoštovati kada se odlučite za aktivnosti u planini.
Prvo i najbitnije od svega – nikad ne idite u planinu sami .
A kada odaberete partnera za vašu sledeću pustolovinu važno je da isplanirate svoju aktivnost .
Neophodno je i da se raspitate o terenu koji planirate da posetite – koliko je strm, kakva je podloga, da li je dobro obeležen.
GSS savetuje da koristite već dostupne materijale na stranici Planinarskog saveza Srbije, planinarskih klubova koji pokrivaju region koji planirate da posetite, aplikaciji kao što je Yettel Zelene staze (možete je naći na Yettel mobilnoj aplikaciji) na kojoj se nalaze informacije koje su ekipe GSS-a proverile i kategorisale tako da vama bude lakše da započnete svoje prve korake u planini.
Pored toga, važno je proverite vremensku prognozu .
Savetuje se i da se javite nekome ko će sigurno biti dostupan i date mu sledeće informacije : gde idete, sa kim idete, kakav vam je plan kretanja i očekivano vreme povratka.
Takođe, dodaju, ne zaboravite da se toj osobi javite kada se vratite, kako ona ne bi pokrenula akciju spasavanja dok vi pijete čaj bezbedni u svom domu.
Poručuju da i za čak najbezazlenije šetnje postoji oprema koja je obavezna za boravak u planini : uvek ponesite vodu i hranu sa sobom, krenite sa punom baterijom telefona i ponesite rezervnu bateriju.
Neophodno je i da ponesite čeonu ili baterijsku lampu , jer mogu znatno da olakšaju raznorazne situacije. Osim što vam mogu pomoći tokom noći da se lakše krećete, znače dosta i kao svetlosna komunikacija
Pored toga, savetuju, imajte lični set prve pomoći prilagođen vašem znanju, koji obavezno mora da sadrži astro foliju tj. izotermalni prekrivač.
Takođe, obuća i odeća moraju biti adekvatne i prilagođene terenu na koji ste se uputili. Ne zaboravite da se vremenski uslovi na planini jako brzo i lako menjaju. Imajte nešto što će vas utopliti ukoliko ostanete neplanirano u planini, pogotovo noću.
Za kraj, GSS poručuje da uživate u prirodi i ne zaboravite da sve što ste poneli sa sobom u prirodu i vratite. Za svaki slučaj, imajte zapisan i broj telefona Gorske službe spasavanja – 062 46 46 46 .