Niger je u nedelju zatvorio svoj vazdušni prostor do daljnjeg, navodeći kao razlog pretnju vojnom intervencijom iz zapadnoafričkog regionalnog bloka nakon što su vođe državnog udara odbili rok za vraćanje svrgnutog predsednika zemlje na funkciju.
Ranije su hiljade pristalica hunte pohrlile na stadion u Nijameju, glavnom gradu, navijajući za odluku da se ne podlegne spoljnom pritisku da se povuče do nedelje nakon preuzimanja vlasti 26. jula.
Državni udar, sedmi u zapadnoj i centralnoj Africi za tri godine, potresao je region Sahela, jedan od najsiromašnijih na svetu. S obzirom na bogatstvo uranijuma i nafte i njegovu ključnu ulogu u ratu sa islamističkim militantima, Niger je važan za SAD, Evropu, Kinu i Rusiju.
Šefovi odbrane Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (ECOVAS) dogovorili su mogući plan vojne akcije, uključujući kada i gde da se udari, ako pritvoreni predsednik Mohamed Bazum ne bude pušten i vraćen na posao do roka.
„Suočeni sa pretnjom intervencije koja postaje sve očiglednija… nigerijski vazdušni prostor je od danas zatvoren“, rekao je predstavnik hunte u izjavi na nacionalnoj televiziji u nedelju uveče.
On je rekao da je bilo prethodnog raspoređivanja snaga u dve zemlje Centralne Afrike u pripremi za intervenciju, ali nije izneo detalje.
ECOVAS nije odgovorio na zahtev za komentar šta će biti njeni sledeći koraci, niti kada tačno u nedelju ističe rok. Portparol je ranije rekao da će izdati saopštenje na kraju dana.
Puštajući vojničke melodije i svirajući rogove vuvuzele, preko 100 pristalica hunte ovog vikenda postavilo je piket u blizini vazdušne baze u Niameju – deo građanskog pokreta za pružanje nenasilnog otpora u podršci hunti ako je potrebno.
[1/6] Pristalice vođa puča u Nigeru učestvuju na mitingu na stadionu u Nijameju, Niger, 6. avgusta 2023. REUTERS/Mahamadou Hamidou
Dok su organizatori uzvikivali „Živeo Niger“, činilo se da je veliki deo emocija usmeren protiv EKOVAS-a, kao i bivše kolonijalne sile Francuske, koja je u subotu rekla da će podržati regionalne napore da se prevrati puč, ne precizirajući da li to uključuje vojnu pomoć.
„Narod Nigerije je shvatio da ovi imperijalisti žele da dovedu do naše smrti. I ako Bog da, oni će biti ti koji će patiti zbog toga“, rekao je penzioner Amadu Adamu.
Niger je prošle nedelje opozvao sporazume o vojnoj saradnji sa Francuskom, koja ima između 1.000 i 1.500 vojnika u zemlji.
Nedeljni televizijski prenosi uključivali su debatu za okruglim stolom o podsticanju solidarnosti pred sankcijama ECOVAS-a, koje su dovele do nestanka struje i skoka cena hrane.
Vojna pretnja bloka izazvala je strah od daljeg sukoba u regionu koji se već bori protiv smrtonosne islamističke pobune koja je ubila hiljade i primorala milione da pobegnu.
Svaka vojna intervencija mogla bi biti komplikovana obećanjem hunti u susednom Maliju i Burkini Faso da će stati u odbranu Nigera ako bude potrebno.
Bazumov premijer Ouhoumoudou Mahamadou rekao je u subotu u Parizu da zbačeni režim i dalje veruje da je sporazum u poslednjem trenutku moguć.
Italija je u nedelju saopštila da je smanjila broj svojih trupa u Nigeru kako bi napravila mesta u svojoj vojnoj bazi za italijanske civile kojima bi mogla biti potrebna zaštita ako se bezbednost pogorša.