apan je u nedelju obeležio 78. godišnjicu američkog atomskog bombardovanja Hirošime, gde je njegov gradonačelnik pozvao na ukidanje nuklearnog oružja i nazvao pojam nuklearnog odvraćanja od strane Grupe sedam „budalaštinom“, preneo je Rojters.
Dan sećanja na žrtve prvog nuklearnog napada u svetu dolazi kada je Rusija podigla avet upotrebe nuklearnog oružja u svom ratu sa Ukrajinom.
Takođe dolazi kao biografski film „Openhajmer“, koji beleži stvaranje atomske bombe, postao hit na kino blagajnama u Sjedinjenim Državama. Neki su kritikovali film zbog toga što je u velikoj meri ignorisao uništenje Hirošime i Nagasakija oružjem – bombardovanih tri dana kasnije, 9. avgusta 1945. godine.
Izlazak filma u Japanu tek treba da bude objavljen.
Takođe je izazvao kontroverzu u Japanu, distributer „Barbie“, blokbastera objavljenog istog dana kada i „Openhajmer“, priklonio se „Barbenhajmerovim“ memovima koje su proizveli fanovi i koji su prikazivali glumce u naslovnim ulogama uz slike nuklearnih eksplozija.
Hirošima je bila u centru pažnje u maju, gde je premijer Fumio Kišida bio domaćin samita G7 u zapadnom gradu, svojoj matičnoj izbornoj jedinici. Lideri G7 izdali su saopštenje u kojem izražavaju svoju posvećenost postizanju razoružanja, ali su rekli da sve dok postoji nuklearno oružje ono treba da služi za odvraćanje agresije i sprečavanje rata.
U nedelju je zvono mira zazvonilo u 8:15 (subota 23:15 GMT), kada je bomba bačena. Oko 50.000 učesnika memorijalne ceremonije na otvorenom, uključujući ostarele preživele, održalo je trenutak ćutanja, uz letnju vrućinu koja je dostizala 30 stepeni Celzijusa (86 Farenhajta)
„Lideri širom sveta moraju da se suoče sa realnošću da nuklearne pretnje koje sada iznose određeni kreatori politike otkrivaju glupost teorije nuklearnog odvraćanja“, rekao je gradonačelnik Hirošime Kazumi Macui na ceremoniji kojoj je takođe prisustvovao Kišida.
Premijer je rekao da je put ka svetu bez nuklearnog oružja sve strmiji, delom zbog nuklearnih pretnji Rusije, ali da je zbog toga još važnije vratiti međunarodni zamah ka tom cilju.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš je izrazio podršku.
„Svetski lideri su posetili ovaj grad, videli njegove spomenike, razgovarali sa hrabrim preživelima i izašli ohrabreni da se zauzmu za cilj nuklearnog razoružanja“, rekao je on u izjavi koju je pročitao predstavnik UN. „Trebalo bi to učiniti više, jer bubnjevi nuklearnog rata ponovo kucaju.
Bomba je bačena na Hirošimu avgusta. 6, pod nadimkom „Mali dečak“, ubio je hiljade odmah i oko 140.000 do kraja godine. Japan se predao 15. avgusta.