Putinov kritičar Aleksej Navaljni dobio je 19 godina zatvora, Zapad osuđuje Rusiju

Putinov kritičar Aleksej Navaljni dobio je 19 godina zatvora, Zapad osuđuje Rusiju

Zatvorenom ruskom opozicionom političaru Alekseju Navaljnom u petak je dodato 19 godina zatvora u krivičnom postupku za koji su on i njegove pristalice rekli da je izmišljen da bi ga držao iza rešetaka i van politika još duže.

Navaljni, najžešći domaći kritičar predsednika Vladimira Putina, već služi kaznu od ukupno 11-1/2 godina zbog prevare i drugih optužbi za koje kaže da su takođe lažne. Njegov politički pokret je stavljen van zakona i proglašen „ekstremističkim“.

Sud u njegovoj kaznenoj koloniji IK-6 u Melehovu, oko 235 km (145 milja) istočno od Moskve, okončao je u petak njegovo suđenje po šest odvojenih optužbi, uključujući podsticanje i finansiranje ekstremističkih aktivnosti i stvaranje ekstremističke organizacije.

Audio snimak sa suda, gde je suđenje održano iza zatvorenih vrata u zatvorskoj sportskoj hali, bio je toliko loš da je bilo praktično nemoguće razaznati šta je sudija Andrej Suvorov govorio.

Novinari nisu pušteni u sudnicu, ali su mogli da prate postupak putem CCTV-a iz posebne medijske sobe u blizini, iako je emitovanje prekinuto skoro čim je izrečena presuda.

Tim Navaljnog je rekao da je sudija dodao 19 godina njegovim postojećim mandatima. Državni tužioci su tražili 20.

U nepotvrđenim izveštajima ruskih medija navodi se da će Navaljni, koji sada ima 47 godina, imati 74 godine kada izađe iz zatvora 2050. godine.

Obučen u tamnu zatvorsku uniformu i sa svojim advokatima, Navaljni se povremeno smeškao dok je slušao sudiju.

Bivši bloger, advokat i istražitelj korupcije sebe je proglasio političkim mučenikom čiji je cilj da pokaže Rusima da je moguće odupreti se Putinu, iako po veliku cenu.

„Da bi se rodila nova, slobodna, bogata zemlja, ona mora da ima roditelje. One koji to žele. Koji to očekuju i koji su spremni da se žrtvuju za njeno rođenje“, rekao je Navaljni u svojoj završnoj reči prošlog meseca.

U poruci objavljenoj na društvenim mrežama u četvrtak, Navaljni je predvideo da će dobiti dugu zatvorsku kaznu, ali je rekao da to nije važno jer mu je takođe prećeno odvojenim optužbama za terorizam koje bi mogle da donesu još jednu deceniju.

Navaljni je rekao da je svrha njegovog dodatnog zatvorskog vremena da uplaši Ruse, ali ih je pozvao da se ne plaše i da dobro razmisle o tome kako da se bolje odupru onome što je nazvao „zlikovcima i lopovima u Kremlju“.

Optužbe se odnose na njegovu ulogu u njegovom sada nestalom pokretu unutar Rusije, koju su vlasti optužile da pokušava da podstakne revoluciju nastojeći da destabilizuje društveno-političku situaciju.

Američki Stejt department nazvao je presudu „nepravednim zaključkom nepravednog suđenja“, dok je Evropska unija osudila, kako je nazvala, još jednu politički motivisanu presudu i pozvala na hitno oslobađanje Navaljnog.

Šef UN-a za ljudska prava Folker Tirk rekao je da je kazna ponovo izazvala ozbiljnu zabrinutost u vezi sa sudskim uznemiravanjem i upotrebom sudskog sistema u političke svrhe u Rusiji. Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok nazvala je to „čistom nepravdom“.

Manja grupa pristalica Navaljnog okupila se ispred kaznene kolonije, ali ih nisu pustili da saslušaju presudu.

Očekuje se da će se Putin, koji je na vlasti od 1999. godine, kandidovati za još jedan šestogodišnji predsednički mandat 2024. Sa Rusijom koja vodi ono što on naziva „specijalnom vojnom operacijom“ u Ukrajini i upletena u ono što opisuje kao egzistencijalnu bitku sa Zapadom, Putin kaže da je od vitalnog značaja da zemlja ostane ujedinjena.

Putin je u februaru naredio službi bezbednosti FSB da podigne svoju igru kako bi „identifikovala i zaustavila nezakonite aktivnosti onih koji pokušavaju da podele i oslabe naše društvo“.

Sergej Markov, bivši savetnik Kremlja, postavio je pitanje da li je Navaljnijev tretman bio previše oštar.

„Zar ovo nije malo? Čemu takve okrutnosti?“, napisao je Markov u aplikaciji Telegram. „On nije ubica.“

Navaljni, koji je 2010-ih izveo desetine hiljada ljudi na ulice da se suprotstave Putinovoj vlasti, priveden je u januaru 2021. nakon što se vratio u Moskvu iz Nemačke, gde se lečio od, kako su zapadni stručnjaci rekli, trovanja nervom iz sovjetske ere. agent.

Kremlj, koji ga je u jednom trenutku optužio da radi sa CIA-om na potkopavanju Rusije, negirao je umešanost i negirao progon Navaljnog. Predstavlja ga kao agenta poremećaja i kaže da nikada nije predstavljao ozbiljnu političku konkurenciju i da je njegov slučaj isključivo stvar suda.

Pristalice Navaljnog ga smatraju ruskom verzijom južnoafričkog Nelsona Mandele koji će jednog dana biti pušten iz zatvora da bi upravljao zemljom.