Daleko od ekstremnih letnjih temperatura na severnoj hemisferi, zemlje južnog konusa, kao što su Čile i Argentina, takođe doživljavaju rekordnu toplotu, ali usred onoga što bi trebalo da bude njihova zima.
U utorak, planinski grad Vikuna u centralnom Čileu dostigao je 37 stepeni Celzijusa.
„Prošlo je više od 70 godina otkako je zabeležena ovakva temperatura“ u Vikuni, rekao je čileanski meteorolog Kristobal Tores za AFP.
Neuobičajeno visoke temperature takođe su zabeležene 450 kilometara južno u glavnom gradu Santjagu: 24C u sredu, sa sličnim nivoima prognoza za četvrtak i petak.
U međuvremenu u Buenos Ajresu, temperatura je u utorak premašila 30C, što je učinilo najvišom temperaturom od 1. avgusta od početka vođenja evidencije, prema Nacionalnoj meteorološkoj službi Argentine. Prosečna avgustovska temperatura u Buenos Ajresu je obično između 18C i 9C.
Nekoliko gradova širom Urugvaja takođe je zabeležilo temperaturu od 30C u sredu.
„Ono što doživljavamo je kombinacija dva fenomena: trend globalnog zagrevanja usled klimatskih promena plus fenomen El Ninjo“, rekla je čileanska ministarka životne sredine Maisa Rohas, klimatolog.
„Kada se El Ninjo završi, globalna vremenska situacija bi trebalo da prestane da bude tako ekstremna“, rekla je ona.
Događaj El Ninjo karakteriše povećana temperatura Tihog okeana, što uzrokuje padavine, poplave i lavine u zapadnoj Južnoj Americi, kao i toplotne talase.
Očekuje se da će se u narednim danima Santijago, Buenos Ajres i Montevideo vratiti na normalne temperature, ali se veruje da će se slični toplotni talasi javljati sve učestalijom.
„Veoma je verovatno da će toplotni rekord biti oboren ove godine (u Santjagu), a to je izuzetno nenormalno. Pre deset godina imali smo dva toplotna talasa godišnje, a sada govorimo o devet“, objasnio je klimatolog Raul Univerziteta u Santjagu. Cordero.
Jedan od najznačajnijih uticaja toplog vremena su snežni pokrivači u planinama, koji su od vitalnog značaja za vodosnabdevanje glavnog grada Čilea.
„Zimski toplotni talasi imaju razorne efekte na glečere i sneg“, rekao je Kordero.
Rohas je upozorio i na efekte toplote na polovima.
„Led oko polarnih oblasti je na minimalnom nivou“, rekla je ona na X, ranije poznatom kao Tviter.
„Naročito oko Antarktika, gde u ovo doba godine morski led raste da bi dostigao maksimum u septembru, on je na istorijskom minimumu.“