Ako postoji jedna stvar oko koje se većina kancelarijskih radnika može složiti, to je da se osećaju manje produktivno pred kraj dana i na kraju svake radne nedelje. Sada je tim istraživača sa Teksaškog univerziteta A&M pronašao objektivne dokaze ovog fenomena na delu.
Nedavna interdisciplinarna studija na Teksaškoj školi javnog zdravlja A&M koristila je novi metod prikupljanja podataka kako bi pokazala da su zaposleni zaista manje aktivni i skloniji greškama popodne i petkom, pri čemu petak popodne predstavlja najnižu tačku produktivnosti radnika.
Studiju, objavljenu u nedavnom broju PLOS ONE, autor je dr. Taehiun Roh i Nishat Tasnim Hasan sa Odeljenja za epidemiologiju i biostatistiku, zajedno sa dr. Chukvuemeka Esomonu, Joseph Hendricks i Mark Benden iz Odeljenja za životnu sredinu i zdravlje na radu i diplomirani student Anisha Aggarval iz Odeljenja za zdravstveno ponašanje.
Istraživači su pogledali metriku korišćenja računara 789 zaposlenih u kancelariji u velikoj energetskoj kompaniji u Teksasu tokom dvogodišnjeg perioda – od 1. januara 2017. do 31. decembra 2018.
„Većina studija o produktivnosti radnika koristi samoizveštaje zaposlenih, nadzorne evaluacije ili nosivu tehnologiju, ali one mogu biti subjektivne i invazivne“, rekao je Benden, profesor i šef Odeljenja za životnu sredinu i zdravlje na radu. „Umesto toga, koristili smo metriku korišćenja računara – stvari poput brzine kucanja, grešaka pri kucanju i aktivnosti miša – da bismo dobili objektivne, neinvazivne podatke o obrascima rada računara.
Tim je zatim uporedio obrasce korišćenja računara u različitim danima u nedelji i doba dana da bi video kakve su se vrste obrazaca pojavile.
„Otkrili smo da se upotreba računara povećala tokom nedelje, a zatim značajno opala petkom“, rekao je Roh, docent na Odseku za epidemiologiju i biostatistiku. „Ljudi su kucali više reči i imali su više kretanja mišem, klikova mišem i pomeranja svakog dana od ponedeljka do četvrtka, a zatim manje ove aktivnosti u petak.“
Pored toga, rekao je Roh, korišćenje računara se smanjivalo svakog popodneva, a posebno petkom popodne.
„Zaposleni su bili manje aktivni popodne i pravili su više grešaka u kucanju popodne — posebno petkom“, rekao je on. „Ovo je u skladu sa sličnim nalazima da se broj zadataka koje radnici obavljaju stalno povećava od ponedeljka do srede, a zatim opada u četvrtak i petak.“
Šta je to za poslodavce? Za početak, fleksibilni radni aranžmani, kao što je hibridni rad ili četvorodnevna radna nedelja, mogu dovesti do srećnijih i produktivnijih zaposlenih.
Od maja 2023. godine, oko 60 odsto plaćenih radnika sa punim radnim vremenom u Sjedinjenim Državama radilo je u potpunosti na licu mesta. Ostatak je radio na daljinu ili je imao hibridni aranžman koji je uključivao kombinaciju rada na daljinu i rada na licu mesta. Pored toga, mnogi zaposleni imaju skraćenu radnu nedelju u kojoj rade duže, ali sa manje dana.
„Druge studije su otkrile da oni koji rade od kuće ili rade manje dana imaju manje stresa zbog putovanja na posao, politike na radnom mestu i drugih faktora, a samim tim i više zadovoljstva poslom“, rekao je Benden. „Ovi aranžmani daju radnicima više vremena sa svojim porodicama i na taj način smanjuju konflikte između posla i porodice, a takođe im daju više vremena za vežbanje i slobodne aktivnosti, za koje se pokazalo da poboljšavaju i fizičko i mentalno zdravlje.“
I ne samo to, već bi fleksibilni radni aranžmani mogli povećati krajnji rezultat na druge načine, kao što su smanjenje upotrebe električne energije, ugljični otisak i emisije ugljen-dioksida.
„A sada“, rekao je Benden, „nalazi iz naše studije mogu dodatno pomoći poslovnim liderima dok identifikuju strategije za optimizaciju radnog učinka i održivosti radnog mesta“.