Maltretiranje, samoubilačke misli povezane sa češćim glavoboljama kod tinejdžera

Maltretiranje, samoubilačke misli povezane sa češćim glavoboljama kod tinejdžera

Tinejdžeri koje su vršnjaci maltretirali ili koji su razmišljali ili pokušali samoubistvo, možda će imati češće glavobolje od tinejdžera koji nisu iskusili nijedan od ovih problema, prema studiji objavljenoj 2. avgusta 2023. izdanje Neurologije. Studija ne dokazuje da maltretiranje ili misli o samoubistvu izazivaju glavobolju; pokazuje samo asocijaciju.

„Glavobolje su čest problem za tinejdžere, ali naša studija je gledala dalje od bioloških faktora kako bi se uzeli u obzir i psihološki i socijalni faktori koji su povezani sa glavoboljama“, rekla je autorka studije Serena L. Orr, MD, MSc, sa Univerziteta u Kalgariju u Kanada. „Naši nalazi sugerišu da maltretiranje i pokušaj ili razmišljanje o samoubistvu mogu biti povezani sa čestim glavoboljama kod tinejdžera, nezavisno od poremećaja raspoloženja i anksioznosti.

U studiji je učestvovalo više od 2,2 miliona tinejdžera prosečne starosti od 14 godina. Od ukupnog broja učesnika, 0,5% je navelo da je različito po polu, što znači da je transrodno ili da je samoprijavljivalo da je različito po polu, uključujući i da je rodno nebinarno.

Učesnici su popunjavali upitnike o svojim glavoboljama. Pitali su ih da li su imali glavobolje u poslednjih šest meseci i koliko često: retko ili nikad, otprilike jednom mesečno, otprilike jednom nedeljno, više od jednom nedeljno ili većinu dana.

Učesnici su takođe odgovarali na pitanja u vezi sa mentalnim zdravljem, uključujući da li su dijagnostikovali poremećaj raspoloženja ili anksioznosti, ili oboje. Pitali su ih da li su bili maltretirani u protekloj godini i da li jesu, kojom učestalošću. Na kraju, upitani su da li su imali samoubilačke misli u poslednjih godinu dana i da li su u životu imali pokušaja samoubistva.

Od učesnika, 11% je izjavilo da ima česte, ponavljajuće glavobolje, definisane kao glavobolje koje se javljaju više od jednom nedeljno. Ukupno 25% je izjavilo da su žrtve čestog otvorenog maltretiranja, uključujući fizičku i verbalnu agresiju, da su ih prozivali ili vređali i da su im se virtuelno pretili; a 17% je izjavilo da su žrtve čestog maltretiranja u odnosima, uključujući širenje glasina o njima, isključenje i objavljivanje štetnih informacija o njima na internetu. Takođe, 17% učesnika je izjavilo da je razmišljalo o ili pokušalo samoubistvo tokom svog života.

Istraživači su otkrili da su oni koji su imali česte glavobolje imali skoro tri puta veće šanse da dožive maltretiranje od svojih vršnjaka. Tinejdžeri koji su bili maltretirani ili su imali sklonost ka samoubistvu imali su skoro dva puta veću verovatnoću da će imati česte glavobolje nego njihovi vršnjaci, dok su oni sa poremećajima raspoloženja i anksioznosti imali 50% odnosno 74% veću verovatnoću da će imati česte glavobolje od svojih vršnjaka.

Istraživači su otkrili da je 34% tinejdžera sa čestim glavoboljama prijavilo da su žrtve nasilja u odnosima najmanje jednom mesečno u poređenju sa 14% tinejdžera koji su imali glavobolje manje od jednom nedeljno. Takođe su otkrili da je 34% tinejdžera sa čestim glavoboljama napravilo jedan ili više pokušaja samoubistva ili je imalo samoubilačke misli u poređenju sa 14% tinejdžera sa glavoboljama manje od jednom nedeljno.

Nakon prilagođavanja starosti i pola, istraživači su otkrili da tinejdžeri koji su izjavili da su različiti po polu češće imaju česte glavobolje. Međutim, ta veza je nestala nakon prilagođavanja na dodatne faktore, uključujući zlostavljanje ili dijagnostikovan poremećaj raspoloženja ili anksioznosti.

„Iako se čini da tinejdžeri različitog pola imaju veći rizik od čestih, ponavljajućih glavobolja, ova povezanost nestaje nakon kontrole maltretiranja, anksioznosti, depresije i suicidalnih tendencija, što sugeriše da možda rodna raznolikost nije sama po sebi povezana sa čestim glavoboljama. , ali da psihosocijalni faktori povezani sa tim mogu objasniti ovu vezu“, rekao je Orr. „Ovo je važna informacija jer se ovi faktori mogu sprečiti i lečiti, i kao takvi moraju se dalje ispitati.“

„Ovi rezultati bi trebalo da primoraju buduća istraživanja o intervencijama za maltretiranje i boljem razumevanju kako su mladi sa različitim polovima izloženi većem riziku od poremećaja glavobolje“, rekao je Or. „Ovi nalazi bi trebalo da podstaknu kreatore politike da povećaju napore ka prevenciji maltretiranja i trebalo bi da podstaknu lekare da pregledaju decu i tinejdžere sa poremećajima glavobolje za maltretiranje i sklonost ka samoubistvu.“

Ograničenje studije bilo je to što su učesnici sami prijavili svoje glavobolje i druge informacije i možda se nisu tačno setili svih informacija.