Sjedinjene Države naredile su evakuaciju nekog osoblja i porodica iz svoje ambasade u Nigeru nakon što su vojni oficiri preuzeli vlast u toj ambasadi, saopštio je Stejt department u sredu, iako će misija ostati otvorena i visoko rukovodstvo će nastaviti radeći odatle, izveštava Rojters.
Niger je ključni zapadni saveznik u borbi protiv islamističkih pobunjenika. Strane sile osudile su preuzimanje vlasti, strahujući da bi to moglo omogućiti militantima da zauzmu zemlju.
„S obzirom na trenutna dešavanja u Nigeru i iz obilja opreza, Stejt department naređuje privremeni odlazak osoblja američke vlade koje nije hitno i članova porodice koji ispunjavaju uslove iz ambasade SAD u Nijameju“, rekao je portparol Stejt departmenta Metju Miler u izjava.
„Sjedinjene Države ostaju posvećene našem odnosu sa narodom Nigera i nigerijskoj demokratiji. Ostajemo diplomatski angažovani na najvišim nivoima“, rekao je Miler.
Rekao je da je ambasada i dalje otvorena za ograničene hitne službe za građane SAD.
Američki zvaničnik, koji je govorio pod uslovom anonimnosti pre objave, rekao je da će američko osoblje biti premešteno iz Nigera avionima koje je iznajmio Stejt department i da vojni avioni neće biti korišćeni. Zvaničnik je rekao da će „osnovno“ osoblje ostati u ambasadi.
Stejt department savetuje Amerikance da ne putuju u Niger.
Francuska, Sjedinjene Države, Nemačka i Italija imaju trupe u Nigeru u misijama protiv pobunjenika i obuke, pomažući vojsci u borbi protiv grupa povezanih sa Al Kaidom i Islamskom državom.
Francuska i Italija evakuišu evropske državljane iz Nigera.
Za sada nije bilo najava o povlačenju trupa. U Nigeru, gde američka vojska deluje iz dve baze, nalazi se oko 1.100 američkih vojnika.
Sjedinjene Države su kritikovane zbog toga što su se bavile evakuacijom američkih državljana u Sudanu nakon iznenadne erupcije nasilja između vojske i dobro naoružane paravojne grupe Snaga za brzu podršku 15. aprila pretvorile su stambene oblasti u ratne zone i izazvale stotine hiljada ljudi da beže.
Vašington je evakuisao svo vladino osoblje iz američke ambasade u Kartumu i obustavio tamošnje operacije zbog bezbednosnih rizika. Ali građani SAD su se suočili sa borbom da napuštaju zemlju usred nasilja i naišli su na pljačku i pljačku.