Evropska unija je upozorila zemlje u razvoju da Rusija nudi jeftino žito „kako bi stvorila nove zavisnosti pogoršavajući ekonomsku ranjivost i globalnu nesigurnost hrane“, piše
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel pisao je u ponedeljak zemljama u razvoju i Grupi 20 kako bi ih pozvao da govore „jasnim i jedinstvenim glasom“ kako bi podstakli Moskvu da se vrati sporazumu koji je omogućio siguran crnomorski izvoz ukrajinskog žita i da zaustavi ciljajući ukrajinsku poljoprivrednu infrastrukturu.
Dogovor o Crnom moru je postignut u julu 2022. godine od strane Ujedinjenih nacija i Turske kako bi pomogli u ublažavanju globalne prehrambene krize nakon ruske invazije na Ukrajinu. Nakon što je Rusija prošlog meseca dala ostavku, počela je da cilja ukrajinske luke i žitnu infrastrukturu na Crnom moru i reci Dunav, a globalne cene žitarica su skočile.
„Dok se svet suočava sa poremećenim snabdevanjem i višim cenama, Rusija se sada približava ranjivim zemljama sa bilateralnim ponudama za isporuku žitarica po sniženim cenama, pretvarajući se da rešava problem koji je sama stvorila“, rekao je Borel.
„Ovo je cinična politika namerne upotrebe hrane kao oružja za stvaranje novih zavisnosti pogoršavanjem ekonomske ranjivosti i globalne nesigurnosti hrane“, dodao je on.
Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je afričkim liderima prošle nedelje da je Rusija spremna da zameni ukrajinski izvoz žitarica u Afriku i na komercijalnoj i na bazi pomoći kako bi ispunila, kako je rekao, ključnu ulogu Moskve u globalnoj bezbednosti hrane.
Rusija je rekla da će razmotriti ponovno uspostavljanje crnomorskog sporazuma, ako se ispune zahtevi za poboljšanje sopstvenog izvoza žitarica i đubriva. Jedan od glavnih zahteva Moskve je da se Ruska poljoprivredna banka ponovo poveže sa međunarodnim platnim sistemom SVIFT. EU ga je prekinula u junu 2022.
„EU nije štedela napore da osigura da sankcije nemaju uticaja na bezbednost hrane trećih zemalja. Nema sankcija na ruski izvoz hrane i đubriva u treće zemlje“, napisao je Borel.
Dodao je da je „EU u potpunosti posvećena sprečavanju prekomerne usklađenosti i smanjenju rizika“ i naveo neke od njih.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš rekao je prošlog meseca da su zvaničnici UN „nedavno posredovali o konkretnom predlogu” sa Evropskom komisijom da se omogući podružnici Ruske poljoprivredne banke da povrati pristup SVIFT-u.
Borel nije pomenuo taj predlog u svom pismu. On je rekao da će EU „nastaviti da podržava neumorne napore“ Ujedinjenih nacija i Turske da ožive crnomorski sporazum o žitu.
Borel je u sredu podelio pismo od 31. jula sa svojim kolegama iz EU, rekavši da ono ima za cilj „da se suprotstavi ruskim dezinformacijama o globalnoj bezbednosti hrane i uticaju sankcija EU“.
On je rekao da je ključno da zemlje EU nastave da lobiraju u ostatku sveta o bezbednosti hrane, posebno uoči godišnjeg okupljanja svetskih lidera u Ujedinjenim nacijama sledećeg meseca u Njujorku.
Američki državni sekretar Antoni Blinken trebalo bi da predsedava sastankom Saveta bezbednosti UN u četvrtak o gladi i globalnoj nesigurnosti hrane izazvane sukobima.