Vojni avioni sa stotinama evropskih državljana evakuisanih iz Nigera sleteli su u sredu u Pariz i Rim, dok Francuska i Italija odvoze svoje državljane iz te zapadnoafričke zemlje posle državnog udara prošle nedelje.
Među onima koji su stigli u Rim bio je 21 američki državljanin, od kojih su neki bili deo grupe evangelističkih hrišćana iz Teksasa, prema italijanskom ministarstvu spoljnih poslova.
Vojna hunta je 26. jula zbacila demokratski izabranog predsednika Nigera Mohameda Bazuma i njegovu vladu u sedmom vojnom preuzimanju vlasti u zapadnoj i centralnoj Africi za manje od tri godine.
Sa rizikom od eskalacije sukoba, Francuska, bivša kolonijalna sila, Italija i Španija rekle su da će evakuisati građane vazdušnim putem.
Prva dva francuska leta krenula su iz Nigera u utorak uveče i sletela u Pariz rano u sredu sa više od 350 Francuza u avionu, kao i državljanima niza drugih nacija, saopštilo je ministarstvo spoljnih poslova u Parizu.
„Stvari su mogle da postanu ružne, ali i dalje je lepo vratiti se ovde“, rekao je francuski evakuisan koji je dao svoje ime kako je Čarls rekao za Rojters TV.
„Videćemo kako će se stvari tamo razvijati u narednim danima i nedeljama. Za nas, kojima je do toga dosta stalo, mi ćemo ovo pažljivo pratiti“, rekao je on.
Italijanski vojni let sa 87 evakuisanih iz Nigera stigao je u Rim pre zore u sredu, prema Rojtersovim novinarima na aerodromu, a ministar spoljnih poslova Antonio Tajani pozdravio je dolaske dok su silazili niz stepenice iz aviona.
Tajani je rekao za Rainevs24 da je oko 40 Italijana odlučilo da ostane u Nigeru, od kojih je većina iskusno osoblje nevladinih organizacija koje dobro poznaje zemlju.
Šon Krouli, otpravnik poslova u američkoj ambasadi u Rimu, zahvalio je Italiji na pomoći u izvlačenju Amerikanaca.
„Imali su veoma traumatično iskustvo“, rekao je Krouli. „Zaista je bilo fantastično što su građani dovedeni na sigurno.
U avionu je bilo i oko 36 Italijana, četiri Bugara, dva Austrijanca i po jedan državljanin iz Britanije, Nigera, Mađarske, Senegala i Nigerije, kao i vojno osoblje.
Nedavni državni udari u regionu dogodili su se usred talasa ljutnje usmerene na Francusku, što je dovelo do toga da su njene trupe morale da se povuku iz Malija i Burkine Faso ove i prošle godine.
Mnogi od tih vojnika stacionirani su u Nigeru.
Sjedinjene Države, Nemačka i Italija takođe imaju trupe u Nigeru u misijama protiv pobunjenika i obuke.
„To je krhki kontekst (u Nigeru)“, rekla je Bianca Ghiselli, iz italijanske nevladine organizacije Lekari za ljudska prava.
„Tako da je očigledno da je ova situacija složena, to je napeta situacija za koju se nadamo da će biti rešena koliko god je to moguće“, dodala je ona po povratku u Rim.