Istraživači sa medicinskog kampusa Univerziteta Kolorado Anschutz zvanično su identifikovali centralni provod za gojaznost: fruktozu.
Iako je doprinos fruktoze gojaznosti dobro poznat, studija objavljena danas u časopisu Philosophical Transactions of the Roial Societi B: Biological Sciences objedinjuje veliku količinu rada kako bi dala potpuni argument za to kako fruktoza pokreće gojaznost i bolesti kao što su dijabetes i bolest masne jetre. .
„Ovo je detaljan pregled hipoteze koja stavlja prirodu u centar povećanja telesne težine, istražujući kako fruktoza deluje drugačije od drugih hranljivih materija tako što smanjuje aktivnu energiju“, kaže Richard Johnson, MD, profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Koloradu. i glavni autor studije. „Utvrdili smo nedavno otkrivenu funkciju fruktoze u preživljavanju koja skladišti gorivo u slučaju da resursi postanu oskudni. Ovo je poznato kao ‘prekidač za preživljavanje'“, kaže on.
Fruktoza je izvor slatkoće u voću, ali se u zapadnom društvu prvenstveno konzumira kao stoni šećer i kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze, što je mnogo drugačije od ishrane koju su unosili naši preci uoči mršavih zimskih meseci. Džonson i istraživači su tvrdili da fruktoza deluje drugačije od drugih hranljivih materija tako što snižava aktivnu energiju, oštećujući mitohondrije.
Rezultati studije pokazuju da fruktoza stimuliše unos hrane i smanjuje metabolizam energije u mirovanju, slično kao životinja koja se priprema za hibernaciju. Dalje, rezultati pokazuju da primena fruktoze može dovesti do povećanja telesne težine, insulinske rezistencije, povišenog krvnog pritiska i masne jetre među nizom drugih metaboličkih problema.
„Ovaj rad na jednom mestu objedinjuje pun argument za to kako određeni ugljeni hidrat, fruktoza, može imati centralnu ulogu u pokretanju gojaznosti i dijabetesa“, kaže Džonson. „Ovo je veoma uzbudljiva, nova hipoteza koja ujedinjuje druge hipoteze kako bi ukazala na specifičnu ulogu koju fruktoza igra u nastanku gojaznosti. I možemo je pratiti do naših predaka, kao i naučiti od životinja koje hiberniraju, tačno kako fruktoza to uzrokuje ‘prekidač’ u nama.“