Vladajuća vojna hunta Mjanmara podelila je delimično pomilovanje svrgnutoj liderki Aung San Su Ći, čime je ukinuta šest godina njene 33-godišnje zatvorske kazne. Smatrana „ikonom demokratije“ na Zapadu, Su Ći je svrgnuta pučem 2021.
Smanjenje kazne Su Ći najavila je u utorak vojni oficir Aung Lin Dve. Prema državnoj televiziji, Su Ći je pomilovana za pet krivičnih dela, uključujući kršenje ograničenja zbog korona virusa, ilegalni uvoz i posedovanje voki-tokija i pobunu. Dodatnih 7.000 zatvorenika je takođe dobilo pomilovanje da obeleže budistički praznik, dodaje se u izveštaju.
Iako pomilovanje oduzima šest godina zatvorske kazne Su Ći, ona će i dalje služiti 27 godina iza rešetaka, budući da je osuđena po više tačaka za korupciju i izbornu prevaru od njenog svrgavanja. Za 78-godišnjaka, kazna efektivno iznosi doživotni zatvor.
Su Ći je uhapšena i uklonjena sa vlasti u vojnom udaru u februaru 2021, nakon što su najviši generali Mjanmara proglasili njenu izbornu pobedu u prethodnom novembru lažnom. Vojska je obećala da će ove godine održati nove izbore, ali je u ponedeljak produžila vanredno stanje koje je proglasila nakon preuzimanja vlasti 2021. godine.
Vojna vlada Mjanmara je prvi put stavila Su Ći u kućni pritvor 1990. godine, nakon što je njena partija Nacionalna liga za demokratiju izašla kao pobednik na prvim izborima u zemlji u poslednje tri decenije. Vojska je odbila da se odrekne vlasti i Su Ći je zadržana u pritvoru 15 od 20 narednih godina. Vratila se politici nakon puštanja na slobodu, postavši državni savetnik – mesto ekvivalentno premijerki – 2016.
Iako su je zapadni političari i novinari slavili tokom svog pritvora i kasnijeg uspona na vlast, Su Ći je pala u nemilost svojih bivših pristalica kada je predsedavala kontroverznim obračunom protiv muslimanske manjine Rohinja u zemlji, zbog čega je optužena za genocid u Međunarodni sud pravde 2019.
Ujedinjene nacije su više puta pozivale huntu da oslobodi sve političke zatvorenike, a u ponedeljak su pozvale generale da ponovo uspostave demokratsku vlast.