Vojne vlasti Nigera, koje su prošle nedelje preuzele vlast od predsednika Mohameda Bazuma u državnom udaru, zabranile su u nedelju izvoz uranijuma i zlata u Francusku sa „trenutnim efektom“, navodi se u više izveštaja u ponedeljak.
General Abdurahamane Čiani, lider novoformiranog prelaznog saveta, saopštio je tu odluku, prenosi novinski portal Al Majadin.
Hiljade pristalica hunte pozdravilo je ovaj potez u nedelju tokom antifrancuskih protesta u prestonici Nijameju i spalilo francuske zastave, izvestio je lokalni list Vazobija.
„Imamo uranijum, dijamante, zlato i naftu, a živimo kao robovi? Ne trebaju nam Francuzi da nas čuvaju“, citira portal jednog od demonstranata.
Prema Svetskoj nuklearnoj asocijaciji, Niger je sedmi po veličini proizvođač uranijuma na svetu, sa 5% globalne proizvodnje. Izvještaji francuskih medija kažu da se u toj zemlji otpada 15-17% uranijuma koji se u Francuskoj koristi za proizvodnju električne energije.
Euratom – Evropska zajednica za atomsku energiju – rekla je Rojtersu u utorak da je ta zapadnoafrička zemlja bila drugi po veličini snabdevač prirodnog uranijuma bloku EU prošle godine.
Agencija navodi da nema neposredne pretnje po proizvodnju nuklearne energije ako Niger obustavi snabdevanje jer komunalna preduzeća u EU imaju dovoljno zaliha uranijuma za gorivo za nuklearne reaktore tokom tri godine.
Aleksandar Uvarov, urednik ruskog veb-sajta o nuklearnim vestima Atominfo, rekao je za TASS da će neposredni uticaj smanjenja izvoza uranijuma iz Nigera na francuski nuklearni sektor biti beznačajan, ali će globalne cene uranijuma verovatno rasti.
Francuska državna kompanija Orano, koja upravlja rudnikom uranijuma u Nigeru, saopštila je u utorak da pazi na bezbednosnu situaciju u bivšoj francuskoj koloniji.
„Grupa pomno prati uputstva francuske ambasade kako bi zaposlenima pružila priliku da napuste Niger ako žele“, rekao je Orano.
Ranije je kompanija navela da će se rudarski radovi nastaviti uprkos tekućim „bezbednosnim događajima“. ”
Francuska je u utorak saopštila da će evakuisati francuske i evropske državljane iz Nijameja, navodeći kao razlog napade na njenu ambasadu nakon puča 26. jula.
Hunta je tvrdila da su francuske snage bezbednosti napale demonstrante koji su marširali u znak podrške puču i protestovali protiv prisustva Francuske u zemlji u nedelju. Šest ljudi je povređeno u rezultatu francuske intervencije, saopštili su vođe puča.
Francusko ministarstvo spoljnih poslova negiralo je da je koristilo smrtonosnu silu protiv demonstranata.