Ministarstvo unutrašnjih poslova Indije je prošle nedelje obavestilo parlament da je preko milion odraslih žena i više od 250.000 maloletnih devojčica nestalo širom zemlje između 2019. i 2021. godine, izvestila je novinska agencija PTI. Podatke je prikupio Nacionalni biro za kriminalističku evidenciju.
Centralne i zapadne indijske države Madja Pradeš i Maharaštra su na vrhu liste za najveći broj nestalih žena, dok je istočna država Zapadni Bengal registrovala najviše nestalih devojčica tokom tog perioda.
Među osam indijskih teritorija Unije, Delhi je zabeležio najveći broj nestalih devojaka i žena. Preko 61.000 žena i skoro 23.000 devojaka nestalo je između 2019. i 2021. godine u glavnom gradu zemlje.
Brojke dolaze kao šokantno otkriće u vreme kada je naciju potresena vest koja stiže iz Manipura, udaljene države na severoistoku Indije, gde su zločini nad ženama postali vidljiv deo tekućeg etničkog sukoba.
Vrhovni sud je u ponedeljak nazvao incident u kojem su dve žene paradirali gole i zlostavljane u Manipuru, koji je postao javan samo dva meseca kasnije nakon što je snimak postao viralan na društvenim mrežama, „užasnim“. Komentarišući snimak koji je šokirao naciju 20. jula, Vrhovni sud je rekao da je „duboko uznemiren“ i da je korišćenje žena kao instrumenata za vršenje nasilja „jednostavno neprihvatljivo u ustavnoj demokratiji“.
Dok istaknute aktivistkinje i Nacionalna komisija za žene – statutarno telo pod vladom – tek treba da komentarišu podatke dostavljene parlamentu, Šika Goel, šef odeljenja za bezbednost žena u policiji u južnoj indijskoj državi Telangana, tvrdi da bilo je nekih nedostataka u nalazima. U Telangani, ona je rekla, prema lokalnom novinskom izdanju Sakshi, 87% nestalih žena i devojčica je ušlo u trag i vraćeno svojim porodicama, dok 99% slučajeva ne spada u kategoriju ‘ozbiljnih zločina’, ali umesto toga bili su povezani sa porodičnim problemima, napuštenim ljubavnim vezama i finansijskim problemima.
U saopštenju za javnost o nestalim ženama prošle nedelje, Ministarstvo unutrašnjih poslova je istaklo da je vlada uvela niz inicijativa kako bi se osigurala bezbednost žena širom zemlje.
To uključuje donošenje Zakona o krivičnom zakonu (izmene) iz 2013. godine, nadaleko poznatog kao ‘Nirbhaia zakon’, usvojenog nakon brutalnog grupnog silovanja studentkinje u Delhiju u decembru 2012. godine, i Zakona o krivičnom zakonu (izmena i dopuna) iz 2018. , koja je doneta radi daljeg jačanja kazne počinilaca, posebno u slučajevima silovanja dece. Za takve slučajeve zakon propisuje minimalnu kaznu od dvadeset godina zatvora, ali se može produžiti na doživotni zatvor ili čak smrt za silovanje devojčica mlađih od 12 godina.
Vlada je 2018. godine takođe pokrenula Nacionalnu bazu podataka o seksualnim prestupnicima kako bi agencije za provođenje zakona ubrzale ispitivanje i praćenje seksualnih prestupnika širom zemlje. Štaviše, počevši od 2019. godine, širom zemlje je uspostavljena jedinstvena telefonska linija za hitne slučajeve sa međunarodno priznatim brojem „112“ za hitnu pomoć svima u nevolji.